امروز جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ مصادف با ۲۲ رجب ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۵:۰۷
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۳۰
 • اذان ظهر: ۱۲:۱۶
 • غروب آفتاب: ۱۸:۰۳
 • اذان مغرب: ۱۸:۲۱
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۵
 • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۳۰۰۰
۱۶ شهریور ۱۳۹۸

حریم خصوصی و حق خلوت(۲)

در مورد حریم خصوصی توضیحاتی را در یادداشت قبلی خدمتتان تقدیم کردیم. در این یادداشت ادامه مطلب قبلی را خدمتتان ارائه خواهیم کرد. با ما همراه باشید...

حریم خصوصی و حق خلوت دیگران محترم است….

در مطلب قبلی مقدمه ای در مورد حق خلوت بیان نمودیم و اما ادامه ماجرا را در این مطلب برایتان عرض خواهیم کرد. با ما همراه باشید….
در ماده ۵۸۲ این قانون نیز دخالت در حریم خصوصی که توسط کارمندان دولت صورت گرفته باشد، جرم تلقی شده است. طبق ماده مزبور «هریک از مستخدمین و مأمورین دولتی که مراسلات یا مخابرات یا مکالمات تلفنی اشخاص را در غیر مواردی که قانون اجازه داده، حسب مورد مفتوح یا توقیف یا معدوم یا بازرسی یا ضبط یا استراق سمع کند یا بدون اجازه صاحبان آن‌ها مطالب آن‌ها را افشا کند، به حبس از یک سال تا سه سال و یا جزای نقدی از شش تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.»
طبق ماده ۶۹۴ ق.م.ا. هر کس در منزل یا مسکن دیگری به عنف یا تهدید وارد شود، به شش ماه تا سه سال حبس محکوم خواهد شد و در صورتی که مرتکبین دو نفر یا بیشتر بوده و لااقل یکی از آنهاحامل سلاح باشد، به حبس از یک تا شش سال محکوم می‌شوند. و اگر این جرم در شب‌ واقع شده باشد، برابر ماده ۶۹۵ مرتکب به حداکثر مجازات محکوم می‌شود.
در ماده ۶۹۸ این قانون نیز قانون‌گذار نادیده انگاشتن حق حریم خصوصی و انتشار مطالبی که منجر به ضرر مادی یا معنوی افراد گردد را ممنوع اعلام کرده است: «هر کس به‌قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به‌وسیله نامه یا شکوائیه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هرگونه اوراق چاپی یا خطی با امضا یا بدون امضا اکاذیبی را اظهار کند یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت رأساً یا به‌عنوان نقل‌قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تصریحاً یا تلویحاً نسبت دهد، اعم از این‌که از طریق مزبور به‌نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا نه، علاوه بر اعاده حیثیت در صورت امکان، باید به حبس از دو ماه تا دو سال و یا شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم شود.»
با پیچیده شدن نظام اجتماعی و افزایش مصادیق حق حریم خصوصی، قانون‌گذار علاوه بر جرم‌انگاری ورود غیرمجاز به مسکن، بازرسی غیرقانونی نامه‌ها و ضبط مکالمات تلفنی به‌عنوان مصادیق بارز و سنتی نقض حریم خصوصی، از مصادیق متعدد حریم خصوصی در فضای مجازی نیز حمایت کرده است. در این راستا، قانون جرائم رایانه‌ای مصوب ۱۳۸۹ تحول اساسی نسبت به قانون مجازات اسلامی در خصوص مسئولیت کیفری و مجازات متجاوزین به حریم خصوصی داشته است: ماده ۱۶ این قانون مقرر داشته که «هرکس به‌وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به‌نحوی ‌که عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج ‌تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.» در تبصره این ماده نیز آمده است که اگر تغییر یا تحریف به‌صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.»
همچنین مطابق ماده ۱۷ این قانون «هرکس به‌وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دست‌رس دیگران قرار دهد، به‌نحوی‌ که منجر به ضرر یا عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج ‌تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

مسئولیت مدنی نقض حریم خصوصی
متجاوز به حریم خصوصی نه‌تنها قابل‌ تعقیب کیفری است، بلکه در مواردی که نقض حریم خصوصی منجر به ایجاد خسارت مادی یا معنوی گردد، مسئول جبران خسارت خواهد بود. هر نظام حقوقی با توجه به مبنایی که برای مسئولیت انتخاب می‌نماید، ویژگی‌ها و شرایط خاصی را برای ارکان مسئولیت مدنی ضروری می‌داند. در کشور ما، مطابق ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی «هرکس بدون مجوز قانونی عمداً یا در نتیجه بی‌احتیاطی به جان یا سلامتی یا مال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت تجارتی یا به هر حق دیگر که به‌موجب قانون برای افراد ایجاد گردیده، لطمه‌ای وارد نماید که موجب ضرر مادی یا معنوی دیگری شود، مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود است.» همچنین بر اساس مواد ۸ و ۹ این قانون کسی که به حیثیت و اعتبارات شخصی یا خانوادگی او لطمه وارد شود، می‌تواند از کسی که لطمه وارد آورده است، جبران زیان مادی و معنوی خود را بخواهد.

موارد جواز نقض حریم خصوصی
آن‌چه از بررسی ادله فقهی و مواد قانونی استنباط می‌گردد، حرمت و ممنوعیت ورود به حریم خصوصی است و رعایت حق حریم خصوصی اطلاعات افراد قابل خدشه نیست. اما گاهی مصالح اجتماعی و مصلحت حفظ نظام اقتضا دارد که مسئولان امر با رعایت ضوابط، به ‌حکم اولیه‌ی حرمت ورود به حریم خصوصی افراد، ملتزم نمانند و در مواردی با تمسک به اختیارات قانونی، مجوز ورود و تفحص از حریم خصوصی افراد خاص را داشته باشند. بنابراین در مواردی که دلیل خاص وجود داشته باشد، نقض حریم خصوصی افراد در حدودی که مورد پذیرش قانون‌گذار واقع‌ شده، مجاز است. ماده ۴ قانون آیین دادرسی کیفری مبتنی بر اصل برائت مقرر داشته است که هرگونه اقدام محدودکننده، سالب آزادی و ورود به حریم خصوصی اشخاص جز به‌حکم قانون و رعایت مقررات و تحت نظارت مقام قضایی مجاز نیست و اختیارات قضایی نیز نباید به‌گونه‌ای اعمال شود که به کرامت و حیثیت افراد صدمه وارد کند.

3 پاسخ به “حریم خصوصی و حق خلوت(۲)”

 1. مهسا گفت:

  همسرم آیا دوست دختر شوهرم جزء حریم خصوصی شوهرم محسوب میشه.که سالهاست باعث آشفتگی ذهنی و از بین بردن آرامشم شده، آیا با درخواست طلاق و شکایت پرینت مکالمات شوهر که مشخصه با چه کسی رابطه داره جرم ثابت میشه یا جزء حیات خلوت شوهر حساب میشه که زن حق سرک کشیدن نداره.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   متاسفانه خیانت در زندگی مشترک حریم خصوصی محسوب نمی شود بلکه شکستن حریم امن خانواده است!!!!
   شما هم می توانید با دلیل شکایت بفرمایید
   با ما همراه باشید

 2. مهسا گفت:

  بارها شوهرم کتکم زده و من به او گفتم که مشکل اخلاقی داره و قصد طلاق گرفتن دارم ولی ایشان گفتن که حق طلاق با مرد هست با مدرکی ساختگی من رو طلاق میده که متنی مینویسه که من رو با مردی تو خونه گرفته ،گفتم باید ثابت کنی میگه ثابت کردن نمیخواد.بهانه ام برای طلاقه، البته ده ساله به من تهمت هرزگی میزنه.با اینکه خودش مشکل داره ،بارها منو تهدید کرده که میکشمت.تکلیف من چی میشه چطور میتونم نفقه و حق تصنیف دارایی رو ازش بگیرم تکلیف پسر ۸ساله و دختر ۱۵ساله ام چی میشه.اجازه کار کردن به من نداد الان بیکارم.تو را بخدا جواب بدید من باید چکار کنم.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *