امروز دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ مصادف با ۱۹ رجب ۱۴۴۰
  • اذان صبح: ۰۵:۳۹
  • طلوع آفتاب: ۰۷:۰۳
  • اذان ظهر: ۱۳:۱۱
  • غروب آفتاب: ۱۹:۱۹
  • اذان مغرب: ۱۹:۳۷
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۹
  • امام رضا (ع): ايمان يك درجه بالاتر از اسلام است، و تقوا يك درجه بالاتر از ايمان است و به فرزند آدم چيزى بالاتر از يقين داده نشده است.
+-
بازدید: ۵۸۵
۱۵ فروردین ۱۳۹۷

جرم در فضای مجازی، مجازات واقعی دارد!

دختری که از طریق فضای مجازی آمادگی خود را جهت صیغه شدن در قبال دریافت مبلغی پول اعلام و بعد از واریز پول به حسابش، از انجام تعهد و یا استرداد پول امتناع می کرده، کلاهبردار محسوب نشده بلکه به استناد مادۀ 2 قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری، به تحصیل مال از طریق نامشروع محکوم گردی...

رای دادگاه بدوی:
به موجب کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب، م. فرزند ن. ۲۹ ساله و دانشجو و با نام مستعار م. متهم است به ۱- کلاهبرداری از طریق معرفی خود به‌عنوان روسپی و تحصیل وجه از این طریق ۲- جعل ۳- نشر اکاذیب در اینترنت. موضوع شکایت م. فرزند الف. ۲۶ ساله و ن. فرزند ع. متولد ۱۳۶۵ با این توضیح که م. با طرح شکایتی اظهار می‌دارد در فضای سایبری و در سایت یاهو با خانمی به نام م. آشنا می‌گردد که آمادگی خود را برای صیغه شدن‌ با دریافت وجه اعلام می‌کند. سپس به حساب شماره … متهم در بانک تجارت مبلغ چهارصد هزار ریال واریز می‌کند. اما پس از آن متهم پاسخ تلفن وی را نمی‌دهد و شاکی در مراحل بعدی از وی می‌خواهد مبلغ مذکور را مسترد نماید که با امتناع متهم مواجه می‌گردد و النهایه اقدام به شکایت می‌کند. در تحقیقات جامع و بررسی‌های فنی و اطلاعاتی از شماره تلفن همراه و حساب‌های بانکی و نیز ID متهم مشخص می‌شود وی با ساخت پروفایلی در فضای مجازی اینترنت با درج عکس شاکیه ن.د. و درج شماره تلفن همراه خود، خود را دختری ۲۳ ساله به نام م. معرفی و با ذکر مشخصات فردیِ تحریک‌کننده از قبیل قد، وزن و زیبایی، به‌گونه‌ای منطبق با عکس منتشره، خود را در قبال دریافت هشتصد هزار ریال وجه نقد آماده‌ی صیغه اعلام می‌کند. اما زمانی که افراد با شماره تلفن اعلامی تماس می‌گرفتند اظهار می‌داشت: اول مبلغ یاد شده را به حسابش واریز نمایند. ولی بعد از واریز وجه به تماس‌های آنان پاسخ نمی‌داد و هرگز تن به عمل شنیع نداده است و از این طریق وجوه واریزی را تصاحب می‌کرد و مبالغ کثیری به حساب‌های متعدد متهم در بانک‌های ملی- ملت – کشاورزی- سامان و پاسارگاد واریز گردید که صورت‌حساب‌های مربوطه اخذ و ضم پرونده است. شاکیه ن. نیز شکایت خود را علیه متهم به جهت انتشار عکس وی با تبلیغات منفی در اینترنت تقدیم دادسرا می‌کند.
متهم پس از شناسایی و دستگیری در تحقیقات مقدماتی و نیز در جلسه دادگاه صراحتاً به عمل ارتکابی اقرار داشته و اظهار می‌دارد در سال‌های گذشته با فردی رابطه دوستی برقرار کرده بود که به خاطر شکستِ عشقی در صدد انتقام از مردان برآمده است و از این طریق در طول ۴ سال هفتصد میلیون ریال (هفتاد میلیون تومان) کسب درآمد داشته است و شدیداً از عمل خویش اظهار ندامت می‌کند. متهم در خصوص درج عکس شاکیه نیز اظهار می‌دارد با شاکیه در اینترنت آشنا گردید و برای این که مطمئن شود وی زن می‌باشد از وی تقاضای ارسال عکس می‌کند و شاکیه به منظور جلب اطمینان متهم، عکس خود را برای وی ارسال می‌کند که متهم این عکس را در پروفایل مذکور قرار می‌دهد و کاربران با دیدن عکس شاکیه جلب توجه می‌شدند و با شماره تلفن همراه اعلامی که متعلق به متهم بود، تماس می‌گرفتند و قربانی طعمه‌های شیطانی متهم می‌شدند.
دادگاه با عنایت به مراتب فوق و برخلاف کیفرخواست اولاً: صِرف اظهارِ مطالبِ کذب در خصوصِ اخذ وجه را کلاهبرداری ندانسته و عمل ارتکابی متهم در این رابطه را منطبق با ماده ۲ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام و تحصیل وجه فاقد مشروعیت قانونی تشخیص و ثانیاً: درج عکس شاکیه در پروفایل مذکور توسط متهم را جعل داده ندانسته بلکه هتک حیثیت شاکیه از طریق درج عکس بدون رضایت وی در اینترنت و منطبق با ماده ۷۴۵ قانون مجازات اسلامی (۱۷ قانون جرائم رایانه‌ای) تشخیص و به استناد مواد یاد شده، متهم را بابت تحصیل وجه فاقد مشروعیت قانونی به تحمل یک سال حبس تعزیری و ردّ چهارصد هزار ریال در حق شاکی م.ص. و بابت هتک حیثیت شاکیه ن. از طریق درج و انتشار عکس شاکیه بدون رضایتش در اینترنت با مطالب کذب به پرداخت چهل میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم می‌کند. این رأی حضوری و ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم محترم تجدیدنظر استان می‌باشد .
رای دادگاه تجدیدنظر:
در خصوص تجدیدنظرخواهی خانم م. نسبت به دادنامه صادره از دادگاه عمومی که به موجب آن تجدیدنظرخواه به اتهام تحصیل وجه فاقد مشروعیت قانونی به تحمل یک‌سال حبس و رد مبلغ چهل هزار تومان به شاکی و به اتهام هتک حیثیت شاکیه ن. از طریق درج و انتشار عکس شاکیه بدون رضایت وی در اینترنت با مطالب کذب به پرداخت مبلغ چهل میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده است. نظربه‌اینکه تجدیدنظرخواه در این مرحله از رسیدگی دلیل خاص و جهات موجهی که موجبات نقض دادنامه تجدیدنظرخواسته را فراهم نماید، ارائه ننموده و از حیث رعایت اصول و قواعد دادرسی و مبانی استدلال و استنباط و انطباق با قانون ایراد و اشکالی وارد نمی‌باشد. فلذا ضمن رد تجدیدنظرخواهی به عمل آمده مستنداً به بند الف از ماده ۴۵۵ از قانون آیین دادرسی کیفری دادنامه معترض‌عنه را تائید و استوار می‌گرداند. رأی صادره قطعی می‌باشد.

بیان رای به زبان ساده:
متاسفانه دختری که قبلا سابقه شکست عشقی داشته و نمی‌توانست با این مساله کنار بیاید که خودش مرتکب تقصیر شده و نباید در رابطه غیراخلاقی و خلاف شرع ورود نماید، در فضای سایبری اقدام به انتقام‌جویی از آقایان می‌کرد. بدین‌نحو که اولا ویژگی‌های غیر واقعی متعددی را برای خودش برشمرده و خود را دارای ویژگی‌های منحصر به فردی معرفی نموده بود. بدین‌ترتیب که عکس دختر خانم دیگری را از طریق فضای‌مجازی گرفته‌بود و از طریق آن و ارائه اطلاعات تحریک‌کننده (۲۳ ساله بودن، زیبایی منحصربه‌فرد داشتن، قدبلند و …) دیگران را اغفال می‌نمود و آمادگی خود را برای صیغه‌کردن در مقابل دریافت ۴۰ هزار تومان در مرحله اول اعلام می‌کرد. سپس اگر شرایط فراهم بود، در مرحله بعدی ۴۰ هزار تومان دیگر را مطالبه می‌نمود.
وقتی که پول به حسابش واریز می‌شد، دیگر پاسخ تلفن‌های آقایان را نمی‌داد و اینگونه ظرف مدت ۴ سال ۷۰ میلیون تومان!!! پول را از روش نامشروع بدست آورده‌بود.
از طرفی هم صاحب عکس که متوجه تبلیغات منفی دختر خانم شده، اقدام به شکایت کرده بود.
دادسرای جرایم رایانه‌ای وارد تحقیقات و بررسی‌های اولیه شده و وقوع چند جرم را احراز نموده که عبارت بودند از کلاهبرداری، جعل و نشر اکاذیب در اینترنت.
اما وقتی پرونده به دادگاه برای صدور حکم ارسال می‌شود با بررسی پرونده این جرایم احراز نمی‌شوند. بلکه اینگونه رای می‌دهد “اینکه صرفا یک نفر دروغ‌هایی بگوید و از شما پولی را دریافت کند جرم کلاهبرداری نیست؛ بلکه طبق ماده ۲ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری تحصیل مال از طریق نامشروع است. درج عکس خانم دیگری هم به جای متهم جعل نیست؛ بلکه هتک‌حیثیت آن خانم از طریق انتشار عکس بدون رضایت او در اینترنت است که منطبق با ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای می‌باشد. در این ماده آمده است که هر کسی به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد، به‌نحوی‌که منجر به ضرر یا عرفا موجب هتک حیثیت شود،‌ به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
بدین‌ترتیب دادگاه او را به تحمل یک سال حبس تعزیری و ردّ ۴۰ هزار تومان به شاکی آقا و بابت هتک حیثیت شاکی خانم از طریق انتشار عکس بدون رضایت او در اینترنت با مطالب کذب، به پرداخت ۴ میلیون تومان جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم نمود.
محکوم هم از رای تجدیدنظرخواهی کرد اما راه به جایی نبرد. به‌عبارت‌دیگر دادگاه تجدیدنظر هم با دادگاه بدوی هم‌نظر بود.
در کیفرخواست که از طرف دادسرا صادر شده بود سه جرم محرز شناخته شده بود؛ یکی از آنها نشر اکاذیب بود که در ماده ۶۹۸ قانون تعزیرات شرایط تحقق آن جرم را برشمرده است که در این پرونده شرایط ماده اصلا وجود ندارد. جعل (ماده ۵۲۳ تعزیرات) و کلاهبرداری (ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء،اختلاس و کلاهبرداری) هم در قانون شرایطی دارد که با جرایم این پرونده قابل تطبیق نیست.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *