امروز یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ مصادف با ۲۲ رمضان ۱۴۴۰
  • اذان صبح: ۰۴:۱۲
  • طلوع آفتاب: ۰۵:۵۳
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۱
  • غروب آفتاب: ۲۰:۱۰
  • اذان مغرب: ۲۰:۳۰
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۱
  • حضرت علی(ع): رمضان ماه خدا و شعبان ماه رسول خدا و رجب ماه من است.
+-
بازدید: ۲۴۶
۴ مهر ۱۳۹۷
معاون قضایی دادگستری آذربایجان شرقی تأکید کرد:

تنظیم اسناد عادی برای پیش فروش ساختمان جرم است

معاون قضایی رییس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی بر ضرورت تنظیم سند پیش فروش ساختمان از سوی دفاتر اسناد رسمی تأکید کرد.

معاون قضایی رییس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی بر ضرورت تنظیم سند پیش فروش ساختمان از سوی دفاتر اسناد رسمی تأکید کرد.

به گزارش پایگاه آموزشی مهداد از دادگستری کل استان، بابک محبوب علیلو در جلسه «بررسی موانع و مشکلات قانون پیش فروش ساختمان و ارائه راهکارهای رفع آن» با تأکید بر ضرورت اجرای دقیق و کامل قانون پیش فروش ساختمان و آئین نامه این قانون گفت: در سالهای گذشته فقدان قانون پیش فروش ساختمان موجب افزایش جرایم کلاهبرداری و فروش مال غیر در حوزه مسکن شده بود لیکن با اجرای این قانون راه وقوع جرایمی مثل کلاهبرداری و فروش مال غیر از طریق واگذاری امتیاز پیش فروش واحدهای ساختمانی با تنظیم سند عادی و بدون مراجعه به دفاتر اسناد رسمی تا حدودی مسدود شده، همین طور اجرای این قانون سبب می شود تا از ساخت و سازهای غیرمجاز نیز جلوگیری ­شود. وی افزود: مواد ۲، ۳، ۲۳ و ۲۴ قانون پیش فروش ساختمان باید به صورت ویژه در دستور کار دستگاه های اجرایی و قضایی استان قرار گیرند؛ بر اساس مقررات اشاره شده در این قانون، تنظیم اسناد عادی برای پیش فروش ساختمان جرم محسوب می شود. همچنین تبلیغات پیش فروش ساختمان و انتشار آگهی پیش فروش قبل از اخذ مجوّز از دستگاه مربوطه در فضای مجازی و حقیقی دارای وصف مجرمانه بوده و مرتکبین قابل مجازات می باشند. دستگاه های مسئول باید به وظیفه قانونی خود در اجرای این قانون عمل کنند و عدم عمل به وظایف و تکالیف قانونی و سازمانی به هیچ عنوان قابل پذیرش نخواهد بود؛ بر این اساس دفاتر اسناد رسمی باید نسبت به تنظیم سند پیش فروش ساختمان با اخذ تعرفه قانونی اقدام نمایند. محبوب علیلو تأکید کرد بر اساس ماده ۲۴ قانون پیش فروش ساختمان، بنگاه های معاملاتی املاک تحت هیچ شرایطی مجاز به تنظیم سند عادی نسبت به پیش فروش واحدهای ساختمانی نیستند و مکلف هستند بعد از انجام مذاکرات مقدماتی، طرفین معامله (پیش فروشنده و پیش خریدار) را برای تنظیم سند رسمی به یکی از دفاتر اسناد رسمی دلالت و معرفی نمایند؛ چنانچه بدون توجه به ممنوعیّت قانونی مذکور، رأساً اقدام به تنظیم سند عادی پیش فروش نمایند، پروانه کسب آنها با توجه به دفعات تخلف، حسب مورد برای مدت زمانی تعلیق و یا بطور دایم ابطال خواهد شد. معاون قضایی رییس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی همچنین بر هماهنگی دستگاههای اجرایی ذیربط در اجرای قانون پیش فروش ساختمان در استان و رفع موانع و مشکلات آن تأکید کرد و ممنوعیت تنظیم سند عادی پیش فروش توسط بنگاه ها، ممنوعیت تبلیغات و ممنوعیت پیش فروش قبل از اتمام پی و یا ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی حسب مورد را از نکات مهم در قانون پیش فروش ساختمان برشمرد. وی ابراز امیدواری کرد: با پیشرفت برنامه و هماهنگی دستگاه های ذیربط در خصوص اجرای صحیح قانون پیش فروش ساختمان در سال ۹۷، شاهد افزایش تعداد قراردادهای پیش فروش ساختمان در دفاتر اسناد رسمی باشیم. گزارش اعضاء در خصوص وضعیت فعلی اجرای قانون پیش فروش ساختمان، بررسی مشکلات ثبت قرارداد پیش فروش در دفاتر اسناد رسمی، بررسی مشکلات احتمالی صدور شناسنامه فنی و تخلف از مقررات ماده ۲۴ قانون پیش فروش ساختمان از سوی برخی واحدهای صنفی (بنگاههای معاملاتی املاک) از جمله موضوعات مطرح در این جلسه بود. ماده ٣ قانون پیش فروش ساختمان مصوب سال ۱۳۸۹: قرارداد پیش فروش و نیز قرارداد واگذاری حقوق و تعهدات ناشی از آن باید با رعایت ماده (٢) این قانون از طریق تنظیم سند رسمی نزد دفاتر اسناد رسمی و با درج در سند مالکیت و ارسال خلاصه آن به اداره ثبت محل صورت گیرد.

 

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *