امروز پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ مصادف با ۱۴ رجب ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۵:۱۷
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۴۰
 • اذان ظهر: ۱۲:۱۷
 • غروب آفتاب: ۱۷:۵۵
 • اذان مغرب: ۱۸:۱۳
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۶
 • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۱۵۶۰
۱۲ آبان ۱۳۹۸

تفاوت بین بدهکاری و کلاهبرداری!

فردی ادعا می کند که در یک سایت معمولی اقدام به خرید کالایی نموده و هزینه آن را به حساب شخص واریز کرده و این مساله باعث شده است که شخص شکاثتی تحت عنوان کلاهبرداری مطرح نماید...

تفاوت میان بدهکاری و کلاهبرداری!

فردی ادعا می‌کند که در یک سایت معمولی اقدام به خرید کالایی نموده و هزینه آن را به حساب شخص واریز کرده و این مساله باعث شده است که شخص شکایتی تحت عنوان کلاهبرداری مطرح نماید.
بله! همین ادعا باعث می‌شود که به اشتباه به دادسرا مراجعه نماید و شکایتی تحت عنوان کلاهبرداری مطرح نماید؛ درحالی‌که در اکثر قریب به اتفاق این موارد کلاهبرداری واقع نشده است، بلکه صرفاً به خاطر این‌که فرد سریع اعتماد می‌کند، فریب دروغ دیگران را خورده و باعث شده است که فرد خیلی راحت مبلغی را به حساب دیگری واریز کند و سپس مدعی شود که به دیگری پول داده که فلان کالا را به او بدهد، ولی سرش را کلاه گذاشته و کالا را به او نداده که هیچ، بلکه او را در تلگرام بلاک کرده و جواب او را هم نمی‌دهد و در ضمن از کانال هم او را بیرون انداخته است.
خب بزرگواران وقتی سریع اعتماد می‌کنید و ندانسته به دیگری پول می‌دهید چه انتظاری از دادسرا و نظام قضایی دارید؟ بهتر بگویم چه انتظاری از مقام قضایی دارید که اقدام به احضار و جلب  آن فرد نماید؟

صرف دروغ‌گفتن آن هم به‌صورت بسیار متبحرانه جرم نیست. فرد صرفاً دروغ‌گوی ماهر و قهاری است و به نحو احسن می‌تواند دروغ بگوید. این مساله دال بر کلاهبرداری نیست و کلاً چنین اقدامی کلاهبرداری محسوب نمی‌شود.
در این موارد می‌توانید برای مطالبه وجه‌تان (تا ۲۰ میلیون تومان) به شورای حل اختلاف مراجعه نمایید؛ نه این‌که مستقیماً به دادسرای محل وقوع این اتفاق مراجعه و طرح شکایت فرمایید و یا تصور نمایید که جرمی اتفاق افتاده است. بله اگر با اقدامات و مانور متقلبانه همراه باشد، شاید بتوان گفت کلاهبرداری واقع شده است. البته بایستی تمام ارکان و عناصر جرم کلاهبرداری را که در مطلب مربوط به خودش توضیح دادیم داشته باشد.

با ما همراه باشید.

2 پاسخ به “تفاوت بین بدهکاری و کلاهبرداری!”

 1. مسلم علیزاده گفت:

  باسلام و احترام. شخصی که سایت طراحی کرده و پس از واریزی وجوه مردم دیگر جوابگو نیست.آیا نمی توان دروغ را که توام با صحنه سازی متقلبانه همان طراحی و گذاشتن کالایک که اصلا وجود ندارد کلاهبرداری حساب کنیم.؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   ایام مبارک باشد
   اختلاف نظر هست. حتما از مراجع قانونی پیگیری بفرمایید. برخی کلاهبرداری نمی دانند.
   با ما همراه باشید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *