امروز سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ مصادف با ۱۹ رجب ۱۴۴۲
  • اذان صبح: ۰۵:۱۱
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۳۴
  • اذان ظهر: ۱۲:۱۷
  • غروب آفتاب: ۱۸:۰۰
  • اذان مغرب: ۱۸:۱۸
  • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۵
  • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۱۹۱۵
۲۷ آبان ۱۳۹۷
در گفتگوی اختصاصی مهداد با «دکتر موحدیان» عنوان شد:

تغییر سقف مهریه؛ تدبیری برای کاهش زندانیان

یک حقوقدان راهکار قانونی کاهش آمار زندانیان مهریه، محدودیت اجرا گذاشتن مهریه، دعوای تعدیل اقساط مهریه، مجازات فرار از پرداخت دین و تعیین سقف یا حذف مهریه را تشریح کرد.

یک حقوقدان راهکار قانونی کاهش آمار زندانیان مهریه، محدودیت اجرا گذاشتن مهریه، دعوای تعدیل اقساط مهریه، مجازات فرار از پرداخت دین و تعیین سقف یا حذف مهریه را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه آموزشی مهداد، دکتر غلامرضا موحدیان، وکیل دادگستری و مدرس مرکز آموزش قوه قضاییه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مهداد، با اشاره به افزایش آمار زندانیان مهریه، به تشریح وضعیت موجود پرداخته و گفت: در وضعیت کنونی حسب مقررات قانون مدنی و قانون حمایت خانواده هیچ‌گونه محدودیت و سقفی برای تعیین مقدار و نوع مهریه که ریال باشد، ملک باشد و یا طلا باشد وجود ندارد.
وی با اشاره به ماده ۱۰ قانون مدنی که مقرر می دارد قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است، افزود: بر اساس این ماده زوجین می‌توانند هر توافق و به هر میزانی را که مالیت (ارزش مالی) داشته باشد در مورد مهریه در نظر بگیرند و ازنظر مقررات معتبر است.
محدودیت اجرا گذاشتن مهریه      
استاد مرکز آموزش قوه قضائیه در خصوص محدودیت اجرا گذاشتن تا سقف ۱۱۰ سکه مهریه، اظهار داشت: در قانون حمایت خانواده آمده است که اگر مهریه تا میزان ۱۱۰ سکه و یا معادل ریالی آن پرداخت نشود به درخواست زوجه، زوج حبس خواهد شد.
وی در توضیح مطلب فوق ادامه داد: در این صورت حبس شدن زوج منوط به این است که زوجه در دادگاه خانواده با طرح دعوا، حکم محکومیت به پرداخت مهریه از سوی زوج را گرفته باشد و حکم نیز قطعی و اجراییه صادر شده باشد؛ بنابراین مهریه به هر میزان اعم از اینکه هزار سکه و یا کمتر و بیشتر باشد، در وضعیت کنونی آنچه بازداشت دارد تا سقف ۱۱۰ سکه است. این امر بدین معنا نیست که مهریه بالاتر از ۱۱۰ سکه به زوجه تعلق نمی‌گیرد؛ در صورت توان مالی مرد، زن می‌تواند مهریه‌اش را به هر میزان وصول کند؛ اما اگر کسی به میزان ۱۱۰ سکه و یا معادل آن از سایر اقلام را بپردازد، دیگر برای مازاد مهریه بازداشت نخواهد شد.
دکتر موحدیان با اشاره به گران شدن سکه که نسبت به ماه‌های گذشته چند برابر شده است، گفت: این امر مشکلاتی را برای محکومین پرداخت مهریه ایجاد کرده است. به این شکل که در برخی موارد مهریه از سوی دادگاه تقسیط شده، مثلاً ماهیانه یک سکه؛ ولی پرداخت آن از توان مرد خارج شده است.
وی افزود: چون با افزایش نرخ سکه، درآمد اشخاص نیز به نسبت آن بالا نرفته در بسیاری موارد مرد نمی‌تواند مهریه تقسیط شده را بپردازد. راهکار قانونی این مشکل این است که زوج در دادگاه دعوای تعدیل مهریه را مطرح کند یعنی عنوان کند که من ماهی یک سکه نمی‌توانم پرداخت کنم. در این‌گونه موارد دادگاه‌هایی هستند که هم اکنون هر ۴ ماه و یا ۶ ماه یک سکه برای پرداخت تعیین می‌کنند.
بازداشت بدهکاران مهریه مفهوم ندارد
 این دکترای حقوق در ادامه گفتگو با مهداد، تدبیر اساسی برای کاهش زندانیان مهریه را ضروری خواند و تصریح کرد: نظام خانواده به خاطر قانون بازداشت مرد به علت ناتوانی از پرداخت مهریه در معرض تهدید قرار گرفته است. اساساً نباید حبس و بازداشتی برای بدهکار مهریه وجود داشته باشد. اگر کسی مهریه را داشته باشد باید از او بگیرند ولی چنانچه مالی نداشته باشد، بازداشت مفهوم ندارد. حتی اگر ۱۴ سکه تمام بهار آزادی نیز برای مهریه تعیین شده باشد، به دلایل افزایش قیمت آن بسیاری توان پرداخت ندارند.
وی با اشاره به پیشنهاد برخی از نمایندگان مجلس مبنی بر تعدیل مهریه گفت: بر اساس این پیشنهاد به‌جای اینکه تا سقف ۱۱۰ سکه قابلیت بازداشت داشته باشد این میزان را نصف کنند یعنی ۵۵ سکه. به عبارتی هر کس تا ۵۵ سکه را پرداخت کرد به خاطر بقیه‌اش بازداشت نشود.
به اعتقاد وی بازداشت به دلیل بدهی مهریه از اساس باید تغییر کند یعنی اساساً باید بازداشت و حبس را برای بدهکار مهریه بردارند ولی برای سایر بدهی‌ها مشکلی ندارد و باید قوه قهریه‌ای باشد که مطالبات مردم وصول بشود؛ اما در مورد مهریه که باعث زندانی شدن جوانی می‌شود که قدرت و توانایی پرداخت رو ندارد، دشوار است و اگر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی بنا دارند مشکل بدهکاران مهریه را حل کنند بهتر است نسبت به اصل قضیه بازداشت، تجدیدنظر کنند.

طرح دعوای تعدیل اقساط مهریه   
این حقوقدان در خصوص راهکار قانونی اینکه محکوم‌ به پرداخت مهریه حبس نشود، گفت: در قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب سال ۱۳۹۴ آمده است که اگر کسی هر محکومیت مالی اعم از پرداخت مهریه داشته باشد، از تاریخ ابلاغ اجراییه یعنی صدور رأی قطعی، ذینفع می‌تواند تقاضای اجراییه کند و پس از ابلاغ اجراییه محکوم‌علیه باید تا ۱۰ روز بدهی خود را بپردازد ولی اگر محکوم‌علیه ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ اجراییه، دعوای اعسار مطرح کند و صورت اموالش رو هم ضمیمه آن نماید هرچند که صورت اموالش دلالت کند که چیزی ندارد و گواهانی رو هم معرفی کند، دادگاه خارج از نوبت به آن رسیدگی می‌کند و در صورت ناتوانی در پرداخت، حکم به اعسار می‌دهد.
وی ادامه داد: چنانچه بدهکار مهریه، توان کارکردن داشته باشد دادگاه حکم به اقساط می‌دهد و البته در تعیین اقساط نیز وضعیت تورمی موجود لحاظ می‌گردد. باوجوداین برای حکم به تقسیط مهریه نیز به دلیل تغییر قیمت‌ها محکوم‌علیه می‌تواند دعوای تعدیل را مطرح کند.
دکتر موحدیان در ادامه گفتگوی خود با سایت مهداد با اشاره به بخشنامه رئیس محترم قوه در خصوص تعدیل مهریه اظهار داشت: بر اساس این بخشنامه محاکم باید به دعاوی اعسار و تعدیل مهریه یعنی کم کردن اقساط، خارج از نوبت و به‌فوریت رسیدگی کنند و حکم بدهند. البته بر اساس قانون نیز این‌گونه دعاوی باید خارج از نوبت رسیدگی شود؛ و این بخشنامه تأکیدی بر قانون می‌باشد.
وی در پاسخ به این پرسش که اگر در بحث پرداخت مهریه بازداشت نباشد به عقیده شما حق خانم‌ها ضایع نمی‌شود؟ گفت: مطمئن باشید اگر کسی توان پرداخت مهریه را داشته باشد به زندان نمی‌رود. مسئله‌ای که در حال حاضر وجود دارد در مورد اشخاصی است که ناتوان از پرداخت هستند. از آن‌طرف اگر کسی توان مالی داشته باشد اصلاً حکم اعسار نداریم و حتی اگر کسی حکم اعسار داشته باشد نیز می‌توان با معرفی مال مهریه را وصول کرد.
حکم حبس برای فرار از پرداخت مهریه                    
استاد مرکز آموزش قوه قضائیه در خصوص افرادی که به جهت فرار از دین، اموالشان را به نام فرد دیگری می‌کنند؟ افزود: ماده ۲۱ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی به موضوع فرار از دین اشاره دارد. بر اساس این قانون اگر کسی بعد از صدور رأی قطعی و محکومیت چه در مورد مهریه و چه غیر مهریه، مالش را به نام دیگری کند به‌طوری‌که بقیه اموالش تکافوی بدهی و موضوع حکم را نداشته باشد، به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال محکوم می‌شود.
همچنین انتقال گیرنده اموال نیز اگر مطلع باشند به همین میزان مجازات محکوم می‌شوند و مالی هم که به نامشان شده اعاده می‌شود.
 مهریه حذف شدنی نیست                        
وی در خصوص پیشنهاد حذف مهریه در ازای اعطای حق طلاق به زوجه، به مهداد گفت: مهریه می‌تواند در لحظه تعیین نشود و بعد ازدواج معین گردد. ولی اینکه از اساس مهریه نباشد، درست نیست یعنی این جزو لوازم ازدواج محسوب می‌شود و بعدازآن هم می‌شود تعیین کرد. پس مهریه حذف شدنی نیست.
این حقوقدان افزود: در وضعیت کنونی هم ممکن است خانم‌ها وکالت مطلق در طلاق بگیرند یعنی این به اراده دو طرف برمی‌گردد. زوجین می توانند مقدار مهریه را کم در نظر بگیرند ‌مثلاً یک سکه طلا و از آن‌طرف توافق کنند که زوجه وکالت مطلق در طلاق داشته باشد.
به گفته وی ۱۲ شرط در دفترچه‌های ازدواج هست که اگر مرد از هرکدام تخطی کند زن در امر طلاق وکیل می‌شود مثلاً مرد معتاد شود و یا ازدواج دیگری بکند. ولی بعضی‌اوقات زوجه وکالت مطلق در طلاق می‌گیرد یعنی هیچ شرط و شروطی ندارد و زن از همان ابتدا می‌گوید من به شرطی همسر تو می‌شوم که هر موقع اراده کنم بتوانم از طرف تو در امر طلاق وکیل باشم که در این رابطه زوجه وکالت بلاعزل می‌گیرد و راهکارهای دیگری نیز وجود دارد.
تعیین سقف مهریه از سوی مجلس             
دکتر موحدیان در توضیح نحوه کاهش مقدار مهریه از سوی مجلس، توضیح داد: در این رابطه قانون‌گذار می‌تواند سقفی را تعیین کند مثلاً سقف مهریه ۱۴ سکه باشد و بیشتر از آن اعتبار نداشته باشد. البته این امر ممکن است مورد مخالفت شورای نگهبان قرار بگیرد و آن را خلاف آزادی اراده اشخاص عنوان کند ولی ازنظر مقررات و قوانین موضوعه اشکالی ندارد که نمایندگان سقفی رو برای مهریه تعیین کنند.
وی در پایان گفتگوی خود با سایت مهداد، با اشاره به ماده ۱۰ قانون مدنی تصریح کرد: ازنظر قوانین موضوعه اگر در مجلس سقفی برای مهریه تعیین شود مردم نمی‌توانند بالاتر از آن را توافق کنند. ماده ۱۰ قانون مدنی که اراده آزاد رو مطرح می‌کند، می‌گوید قراردادهای خصوصی در محدوده‌ای معتبر است که برخلاف قوانین نباشد چنانچه سقفی برای مهریه تعیین و تصویب بشود و شورای نگهبان آن را تائید کند هیچ اشکالی ندارد و مردم نمی‌توانند بیش از آن مهریه تعیین کنند. بحث ۱۴ سکه و ۴۰ یا ۵۰ سکه را نداریم، یک مقدار معقول و متناسب در نظر گرفته شود، نه به حدی که زندگی‌ها را از هم بپاشد.

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *