امروز دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ مصادف با ۲۱ شوال ۱۴۴۰
 • اذان صبح: ۰۴:۰۳
 • طلوع آفتاب: ۰۵:۴۹
 • اذان ظهر: ۱۳:۰۶
 • غروب آفتاب: ۲۰:۲۴
 • اذان مغرب: ۲۰:۴۵
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۳
 • پیامبر اکرم (ص): هر کس بخشی از کار مسلمانان را بر عهده گیرد و در کار آن‌ها مانند کار خود دلسوزی نکند، بوی بهشت را استشمام نخواهد کرد.
+-
بازدید: ۴۷۸۹
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

تخلفات ساختمانی و واکنش­‌هایی که برای آن­‌ها در نظر گرفته شده‌­است

رسیدگی به تخلفاتی که در حوزه­‌ی ساخت‌­وساز رخ می‌دهد، در صلاحیت کمیسیون ماده 100 قرار دارد. حال باید دید کمیسیون در خصوص هر یک از این تخلفات چه تصمیمی می­‌تواند بگیرد. در ادامه این مطلب به صورت جداگانه هر یک از این تخلفات و هم­‌چنین حکمی را که کمیسیون می­‌تواند برای آن صادر کند، بررسی خواهیم کرد.

همان‌طور که در مطلب هر آن­چه باید در مورد کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری بدانید ذکر شد، رسیدگی به تخلفاتی که در حوزه­‌ی ساخت‌­وساز رخ می‌دهد، در صلاحیت کمیسیون ماده ۱۰۰ قرار دارد. حال باید دید کمیسیون در خصوص هر یک از این تخلفات چه تصمیمی می­‌تواند بگیرد. در ادامه این مطلب به صورت جداگانه هر یک از این تخلفات و هم­‌چنین حکمی را که کمیسیون می­‌تواند برای آن صادر کند، بررسی خواهیم کرد.

احداث بنای بدون پروانه(مجوز)
مطابق ماده ۱۰۰ قانون شهرداری مالکین زمین­‌ها و املاکی که در محدوه­‌ی شهر یا حریم آن واقع شده­‌است، باید قبل از هر اقدامی جهت ساخت‌­وساز یا تفکیک از شهرداری پروانه(مجوز) دریافت کنند. در صورتی که بنایی بدون گرفتن مجوز ساخت از شهرداری دست به ساخت­‌وساز بزند، رأیی که کمیسیون صادر می­‌کند در دو حالت زیر متفاوت خواهد بود:
الف. اگر ساخت­‌وساز بدون رعایت اصول فنی و بهداشتی و شهرسازی باشد، کمیسیون موظف است که حکم به تخریب بنا بدهد.
ب. اگر ساخت‌­وساز بدون گرفتن مجوز از شهرداری بوده ولی اصول فنی و بهداشتی شهرسازی در آن رعایت شده باشد، کمیسیون می­‌تواند حکم به تخریب یا پرداخت جریمه صادر کند. اگر حکم به پرداخت جریمه صادر شود، میزان جریمه با توجه متراژ بنایی است که بدون مجوز ساخته شده‌­است. در این حالت به ازای هر متر مربع بنای بدون مجوز، یک دهم ارزش معاملاتی ساختمان به عنوان جریمه دریافت می­‌شود. پس از پرداخت جریمه شهرداری و نیز عوارض قانونی باید برگ پایان کار ساختمان صادر کند.

تخلف تراکم اضافی
مساحت زیربنای مربوط به هر ساختمان در پروانه ساخت آن تعیین می­‌شود. حالا اگر زائد بر مساحت زیربنای مندرج در پروانه ساختمانی اضافه بنا وجود داشته باشد، گفته می­‌شود که شخص مرتکب تخلف تراکم اضافی گردیده­‌است. کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری در این خصوص می­‌تواند ۲ نوع حکم صادر کند:
الف. تخریب: در صورتی که در ساختن ساختمان اصول فنی شهرسازی و بهداشتی رعایت نشده باشد و یا این‌که کمیسیون در ابتدا حکم به پرداخت جریمه صادر نماید ولی این جریمه پرداخت نشود، کمیسیون حکم به تخریب بنای اضافی را صادر خواهد کرد.
ب. تعیین جریمه: اگر قلع اضافه بنا ضرورت نداشته باشد، کمیسیون حکم به پرداخت جریمه صادر خواهد کرد.

تخلف مربوط به عدم احداث پارکینگ
در برخی موارد با توجه به مشخصات پروانه و هم­‌چنین نقشه­‌ها و ضوابط شهرداری احداث پارکینگ ضروری است. حالا اگر سازنده­‌ی ساختمان بدون توجه به این ضوابط پارکینگ نسازد و یا این‌که ساخت پارکینگ بدون رعایت اصول فنی شهرسازی و بهداشتی باشد، مرتکب تخلف شده­‌است. در این موارد اگر امکان اصلاح این تخلف وجود داشته باشد(مانند اینکه پارکینگ ساخته نشده باشد ولی امکان ساخت مجدد آن وجود داشته باشد)، حکم به اصلاح آن صادر خواهد شد. اگر امکان اصلاح وجود نداشته باشد، حکم به پرداخت جریمه صادر خواهد شد. در صورتی که پارکینگ بدون رعایت اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی احداث شده باشد، کمیسیون موظف است حکم به تخریب آن صادر کند.

عدم استحکام بنا
در صورتی که اصول فنی، بهداشتی و شهرسازی رعایت نشود و موجب شود بنا استحکام لازم را نداشته باشد، کمیسیون موظف است حکم تخریب بنا را صادر کند.

عدم رعایت اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی
اگر اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی رعایت نشود، کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری موظف است حکم به تخریب صادر کند.

تغییر کاربری
شهرداری در شهرهایی که نقشه جامع شهری تهیه شده مکلف است طبق این نقشه در پروانه ساختمانی نوع استفاده از ساختمان را قید کند. حالا اگر بر خلاف آن چه که به عنوان نوع استفاده در پروانه و مجوز ساخت ذکر شده، مالک منطقه غیرتجاری محل کسب، پیشه و تجارت دائر کند. در این حالت شهرداری این موضوع را در کمیسیون مطرح می­‌کند و کمیسیون پس از آن­که احراز کرد تخلفی رخ داده­‌است، در مهلت مناسب در مورد تعطیلی محل تصمیم می­‌گیرد. اجرای این تصمیم با مأموران شهرداری است.

تخلف مهندس ناظر ساختمان
مهندس ناظر ساختمان باید بر عملیات اجرایی ساختمان نظارت کند تا ساختمانی که ساخته می­‌شود با مشخصات درج شده در پروانه و نقشه مطابقت داشته باشد. در پایان کار هم باید تأیید کند که ساختمان ساخته شده با آن­چه در پروانه و نقشه نوشته شده‌است، مطابقت دارد. اگر مهندس ناظر تخلفی را ببیند ولی آن را به شهرداری اعلام نکند و یا این‌که برخلاف واقع گزارش دهد و پرونده آن ساختمان در کمیسیون ماده ۱۰۰ مطرح شود، شهرداری باید تخلف مهندس ناظر را به سازمان نظام مهندسی گزارش دهد.

7 پاسخ به “تخلفات ساختمانی و واکنش­‌هایی که برای آن­‌ها در نظر گرفته شده‌­است”

 1. محمد گفت:

  با سلام ، چنانچه در بنای بدون مجوزا گر اصول فنی ، با تایید مهندس ناظر مبنی بر استحکام بنا و اصول بهداشتی رعایت شده باشد اما از نظر شهرسازی مقدار عقب نشینی رعایت نگردد ، حکم تخریب صادر میشود ؟
  با توجه به حقوق مالکانه شخص و عدم ضرورت طرح

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   وقت بخیر

   مخاطب گرامی!
   قانون به شهرداری این اجازه را می‌دهد که طرح‌های نوسازی و بهینه‌سازی معابر را هرگونه صلاح می‌داند اجرا کند و شما به عنوان مالک راهی جز همکاری با شهرداری ندارید. بااین‌حال، این بدین معنا نیست که انجام چنین اصلاحاتی بدون هزینه صورت می‌گیرد بلکه باید هزینه‌ی اجرای طرح‌های عمرانی براساس مؤلفه‌هایی هم‌چون میزان خسارت وارده بر مالک و … تعیین شده و به وی پرداخت شود. در نتیجه، رعایت‌شدن اصول فنی از حیث استحکام بنا و اصول بهداشتی نیز نمی‌تواند مانع اجرای این قبیل طرح ها شود.

 2. عباس گفت:

  سلام خدمت شما
  من از یک ساختمان ۴ واحده یک واحد خریدم که دوواحد آن جواز ساخت دارند ولی دوواحد دیگر جواز ساخت ندارد ومن هم ندانسته یکی از واحدها را گرفتم
  میخواستم راهنمایی کنید باید چکار انجام بدم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   برای دریافت مجوز ساخت به شهرداری مراجعه فرمایید. این امور اداری می باشد.
   ممنون از همراهی شما

 3. محمد گفت:

  سلام
  خونه ما تقریبا مال ۳۰ سال پیشه ساختش
  پایان کار اون زمان طبقه پایین زده انبار مسکونی
  طلقه بالا زده همکف
  الان که میخوایم بفروشیم میگه پایین انباره و جریمه داره
  میشه بگید حدودا جریمش چقدره و ما باید چکار کنیم
  ما از کسی که خونه خریدیم خونه همین مدلی بوده ما دست نزدیم به مدل خونه فقط بازسازی کردیم. ممنون میشم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   مخاطب گرامی
   سوال شما در دست بررسی است.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام.

   پاسخ سایت مهداد به نقل از دکتر سعید کریمی، مستشار تجدیدنظر و مدیرکل بازرسی و رسیدگی به شکایات دیوان عدالت اداری، به سوال شما به شرح زیر می‌باشد:

   «اگر بعد از اخذ پایان کار اولیه تغییری در ملک اتفاق افتاده باشد که مغایر پایان کار صادره باشد، این موضوع تخلف محسوب می‌شود و شهرداری مکلف است موضوع را در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری مطرح نماید. این کمیسیون ممکن است رأی به جریمه یا به اعاده وضع به پایان کار اولیه صادر نماید(یعنی رأی دهد که باید وضع به حالت سابق خود برگردد). در صورت صدور رأی به جریمه، این جریمه براساس سال وقوع تخلف(ارزش معاملاتی سال وقوع تخلف) محاسبه و در رأی کمیسیون قید خواهد شد. نکته قابل توجه این است که برخی از خریداران به هنگام خرید پایان کار جدید اخذ نمی‌کنند و این موضوع، مشکلاتی را به وجود می‌آورد زیرا ممکن است که مالک قبلی از زمان خرید ملک تا فروش آن تغییراتی را که مغایر پایان کار است در آن ایجاد نموده باشند و ملاک، پایان کار صادره است نه وضعیتی که خریدار هنگام خرید رؤیت نموده است. این مورد نیز احتمالاً از مواردی است که زمان خرید یا در پایان کار انباری نبوده یا انباری کوچک‌تر بوده است».

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *