امروز دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ مصادف با ۲۵ رجب ۱۴۴۲
  • اذان صبح: ۰۵:۰۳
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۲۶
  • اذان ظهر: ۱۲:۱۵
  • غروب آفتاب: ۱۸:۰۵
  • اذان مغرب: ۱۸:۲۳
  • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۴
  • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۱۶۰۶
۶ تیر ۱۳۹۷

سه هزار دانش آموز استان کرمان در قالب طرح نماد غربال گری و شخصیت شناسی شدند

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در قالب طرح نماد تعداد سه هزار و 336 نفر از دانش آموزان استان غربال گری و پرونده کامل شخصیت شناسی آنها در سامانه درج شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در قالب طرح نماد تعداد سه هزار و ۳۳۶ نفر از دانش آموزان استان غربال گری و پرونده کامل شخصیت شناسی آنها در سامانه درج شده است.         
به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کرمان، موحد در جلسه تبیین جایگاه دستاوردها و خدمات دستگاه قضایی اظهار کرد: طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان(نماد) در دو شهرستان کرمان و بم با جمعیت دانش آموزی سه هزار و ۳۳۶ نفر شروع شد که با همت و همدلی مجموعه دادگستری استان و آموزش و پرورش، فاز اول اقدامات به صورت کامل انجام و همه دانش آموزان مدارس مجری طرح، غربال گری و پرونده کامل شخصیت شناسی این افراد نیز در سامانه درج شده است.
وی با اشاره به بلند مدت بودن اقدامات پیشگیرانه در این طرح، خاطرنشان کرد: آموزش های ارتقایی معلمان و والدین نیز با کیفیت مطلوب به اتمام رسیده و در حال حاضر آماده اجرای فاز دوم هستیم که شامل نظام ارجاع هوشمند دانش آموز و والدین جهت دریافت بسته های حمایتی اقتصادی، قضایی، روان شناسی و مددکاری و مشاوره است.
موحد با اشاره به اینکه در سال جاری با برنامه ریزی های صورت گرفته تعدادی مدرسه جدید به این طرح اضافه خواهند شد، ادامه داد: در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و اهداف سند ملی نماد، باید تلاش سازمان یافته جهت هم افزایی اقدامات بین بخشی صورت گیرد و نیاز به مشارکت همه اعضای ائتلاف سند، جهت ایجاد تحول بنیادین در قشر آسیب پذیر جامعه وجود دارد.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به برگزاری همایش ملی پیشگیری از خشونت در سال گذشته، افزود: با همکاری مناسب همه سازمان های متولی امر و بخصوص همراهی اساتید دانشگاه و با برگزاری چندین پیش همایش در مناطق جنوبی استان از جمله انعقاد میثاق نامه با سران طوایف مناطق جنوب و شرق استان و نشست تخصصی با فرمانداران و بخشداران این مناطق در دو بعد سازمانی و مردمی، تحولات لازم جهت ایجاد حساسیت در منطقه و هم افزایی ارگان ها انجام شد که با اقدام هماهنگ صورت گرفته، در سه ماه پس از برگزاری همایش، شاهد کاهش ۳۸ درصدی وقوع قتل عمد در استان بودیم.
وی ادامه داد: همچنین در راستای سیاست جنایی مشارکتی و با همکاری سران طوایف، در راستای طرح جمع آوری اسلحه تاکنون بیش از ۱۳۱ قبضه سلاح شکاری و جنگی توسط مردم به مقامات قضایی استان تحویل شد که این موضوع ثمره عینی و عملی برنامه ریزی دقیق سال گذشته بوده است.
موحد با اشاره به ورود جدی به حوزه فعال سازی سازمان های مردم نهاد در راستای کاهش آسیب های اجتماعی، یادآور شد: ۲۸ سمن فعال در این حوزه شناسایی شده اند که با مدیریت مناسب و برنامه ریزی، همسویی اقدامات سمن ها و مشارکت فعال ایشان در دستور کار قرار گرفته است.
این مقام قضایی با اشاره به ساماندهی مراکز مشاوره حین طلاق در استان نیز افزود: بازدیدهای نوبه ای و منظم از مراکز و آموزش مداوم مشاوران این مراکز در دستور کار سال گذشته بوده و با همکاری مناسب، ۲۵ درصد از پرونده های ارجاعی طلاق در مراکز مذکور منجر به سازش شده است که اهمیت قابل توجهی دارد.
وی ادامه داد: جهت کاهش جمعیت کنونی زندان، موضوع توانمندسازی آرای قضایی مبتنی بر مجازات های جایگزین حبس، در دستور کار قرار گرفته که با ایجاد حس رقابت سالم و در کنار آن به روزرسانی دانش قضایی، یکهزار تصمیم و رای با محوریت مجازات های جایگزین حبس صادر شد که می تواند باتوجه به سبقه آموزشی و نظارتی تصمیمات متخذه تاثیرات ارزشمندی در کاهش وقوع جرایم و اصلاح و بازپروری افراد ناقض هنجارهای اجتماعی داشته باشد.
رئیس کل دادگستری استان کرمان در پایان با اشاره به سیاست های قضا زدایی دادگستری استان و کوتاه کردن فرآیند دادرسی بیان کرد: وفق متون قانونی تلاش های لازم جهت حمایت از نهاد داوری انجام و در این راستا سمینار منطقه ای داوری؛ دادرسی خصوصی با همکاری اتاق بازرگانی کرمان برگزار شد که هدف اصلی برگزاری آن، آشنایی عموم جهت استفاده از این ظرفیت عظیم قانونی بوده که می تواند منجر به کاهش ورودی پرونده های دستگاه قضایی و تسریع در احقاق حقوق شود.

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *