امروز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ مصادف با ۱۹ شعبان ۱۴۴۰
  • اذان صبح: ۰۴:۵۲
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۲۲
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۳
  • غروب آفتاب: ۱۹:۴۴
  • اذان مغرب: ۲۰:۰۳
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۸
  • امام زمان (عج): ستمگران پنداشتند که حجّت خدا از بین رفته است، در حالی که اگر به ما اجازه سخن گفتن داده میشد، هر آینه تمام شکّ ها را از بین میبردیم.
+-
بازدید: ۲۳۱
۲۵ اسفند ۱۳۹۶

بررسی جرایم فضای مجازی از منظر قانون(۱)

جرایم فضای مجازی یکی از چالشی ترین حوزه های حقوق کیفری می‌باشد و روزانه افراد زیادی با آن درگیر می‌شوند و متاسفانه بعضا بزه‌دیده این دسته از جرایم محسوب می‌شوند. سایت مهداد وظیفه خود می‌داند برای افزایش آگاهی مخاطبان محترم در این حوزه نیز به بررسی ابعاد مختلف این دسته از جرایم بپردازد.

دوستان عزیز سایت مهداد سلام.کافه قانون سایت مهداد افتخار دارد بار دیگر در خدمت شما عزیزان باشد. امروز با یک بحث داغ در مورد جرایم فضای مجازی به سراغ یکی از کارشناسان خبره این حوزه می‌رویم.
به آرامی نزدیک میزشان می‌رویم و با یک برگه پر از سوالاتی که راجع به حوزه جرایم فضای مجازی است، با ایشان شروع به صحبت می­کنیم. البته مطمئنیم در یک جلسه نمی­‌توانیم جواب تمام سوالاتمان را دریافت کنیم. بنابراین از همان اول و قبل از شروع سوالاتمان قول ِقرارهای بعدی را هم از ایشان می­‌گیریم و الحمدلله چون بسیار خوش‌‌­برخورد و مبادی­ آداب هستند، پیشنهاد ما را بی­‌جواب نمی‌گذارند.
در ادامه سوالاتی که در این قرار عصرگاهی از ایشان پرسیدیم و پاسخ داده‌اند را به­ ترتیب می‌آوریم.
به ­عنوان اولین سوال آیا محتویات مستهجن و مبتذل در قانون تعریفی دارد؟
با عرض سلام و ممنون از دعوت کافه قانون سایت مهداد. باید بدانیم که محتویات مستهجن به­‌طور­کلی در قانون جرایم رایانه­‌ای تعریف مشخصی دارد و آن عبارتست از تصویر، صوت و یا متن واقعی و یا غیرواقعی یا به متنی گفته می­‌شود که بیانگر برهنگی کامل و یا اعمال جنسی است. بنابراین هر تصویر، متن و یا صوتی مستهجن نیست و این مفهوم در قانون معنای خاصی دارد.
همچنین واژه مبتذل در قانون تعریف مشخصی دارد. ببینید قانون برای محتوای مبتذل که درجه وقاحتش به اندازه محتوای مستهجن نیست، بیان­ کرده آثاری که صحنه و یا تصاویر قبیح و زشتی داشته­ باشند(غیر از مواردی که ذیل محتوای مستهجن آمده است)، مبتذل محسوب­ می­شود. همچنین مضمون این قبیل محتویات مخالف شریعت و اخلاق اسلامی را تبلیغ می‌نماید.
چه اقداماتی نسبت به این محتویات جرم تلقی می­‌شوند؟
در قانون جرایم رایانه­‌ای، ۴ اقدام نسبت به این محتویات جرم دانسته شده است. اول اینکه شخصی این محتویات را منتشر نماید. دوم اینکه آنها را توزیع کند. همچنین معامله­‌ای نسبت به این محتویات انجام شود و یا به قصد تجارت­‌کردن تولید نموده و یا ذخیره و نگهداری نماید. هرکدام از این اقدامات صورت بگیرد، قانون با فرد خاطی برخورد می­­­‌کند. البته نکته­ ای که بیان آن ضروری است، آنست ­که وسیله برای تحقق این جرایم، سامانه­‌های رایانه‌­ای و یا مخابراتی است. البته مسلم است که اگر این محتویات از طرق دیگری نیز منتشر شود، جرم و قابل مجازات است. هر کدام از ۴ اقدام فوق نیز در مورد محتوای مبتذل موجب مجازات مجرم می‌شود اما مجازاتش کمی خفیف­‌تر است.
برخی مواقع ممکن است محتوای مستهجن و یا مبتذل در قالب مستند، مجموعه تصاویر و به­ عبارتی به شکل سازمان‌یافته در اختیار افراد قرار گیرد. قانون چگونه با این اقدامات برخورد می‌کند؟
ببینید یک وقت است که موسسه‌ای به­ صورت غیرمجاز اقدام به توزیع و تکثیر آثار غیراخلاقی می­‌نماید و یا ممکن است یک باندی این اقدامات را انجام دهد. دراینصورت مسلما قانون برخورد قاطعانه و شدیدتری با خاطیان خواهد داشت و مجازات­‌هایی مانند زندان و ضبط تجهیزات مربوط به جرم و همچنین جریمه نقدی و محرومیت ۷ ساله از حقوق اجتماعی را در پی خواهد داشت. البته این مجازات­ها برای عوامل اصلی تولید آثار غیراخلاقی است که شامل تهیه ­کننده، کارگردان، فیلمبردار و بازیگران نقش­‌های اصلی می‌باشد.
آیا هر تعداد نوار و لوح فشرده و … مجازات واحدی را در پی دارد؟
به­ صورت منطقی نباید برخورد واحدی با هر تعداد نسخه غیراخلاقی صورت بگیرد. قانون هم به این مساله توجه نموده و بیان کرده است که اگر تعداد نسخه­ ها بیشتر از ۱۰ عدد باشد به عنوان “عمده” محسوب می‌شود و برخورد شدیدتری صورت خواهد گرفت.
نکته‌­ای که باید عرض کنم اینکه صرف داشتن این محتویات هم جرم است و مجازات دارد.
متاسفانه برخی از سودجویان برای اخاذی از افراد دیگر، ممکن است به­ صورت غیرقانونی اقدام به تهیه آثار غیراخلاقی از آنها نمایند. برخورد قانون با این دسته از افراد چگونه است؟
بله. متاسفانه برخی افراد برای اخاذی و سودجویی تهدید به انتشار آثار غیراخلاقی می­‌نمایند و حتی ممکن است این قبیل اقدامات منجر به جرایم جنسی دیگری شود. در این قبیل موارد قانون پیش­‌بینی کرده است مرتکب به حداکثر مجازات ممکن محکوم شود. برای اینکه در دام این دسته از افراد شیاد بیفتید، راهکارهایی وجود دارد که در قرارهای آینده خدمتتان عرض خواهم کرد.
ممنون از اینکه دعوت کافه قانون سایت مهداد را پذیرفتید.
همراهان همیشگی سایت مهداد! انشاالله که از کافه قانون امروز استفاده مطلوب را برده باشید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *