امروز چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ مصادف با ۱۷ صفر ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۴:۴۷
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۱۰
  • اذان ظهر: ۱۱:۵۰
  • غروب آفتاب: ۱۷:۲۹
  • اذان مغرب: ۱۷:۴۸
  • نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۸
  • امام باقر(ع) فرمودند: زیارت قبر رسول خدا و زیارت مزار شهیدان و زیارت مرقد امام حسین(ع) معادل است با حج مقبولی که همراه رسول خدا(ص) به جا آورده شود».
+-
بازدید: ۲۰۶
۱۲ تیر ۱۳۹۸
دیوان عالی کشور در رأی وحدت رویه‌ی شماره 777 مقرر نمود:

پرداخت مابه‌التفاوت دیه‌ی زن و مرد به بانوان در تمامی جنایات الزامی است

مطابق رأی وحدت رویه‌ای که دیوان عالی کشور در اردیبهشت سال جاری صادر نمود، در کلیه‌ی جرایم علیه تمامیت جسمانی، صندوق تأمین خسارت‌های بدنی ملزم است مابه‌التفاوت دیه‌ی زن تا سقف دیه‌ی مرد را بپردازد.

رأی وحدت رویه، به رأیی گفته می‌شود که توسط دیوان عالی کشور در موارد اختلافی صادر می‌شود. به‌عبارت‌بهتر، هنگامی که در خصوص یک موضوع واحد میان دادگاه‌ها اختلاف به وجود می‌آید و در مورد آن آراء متفاوتی صادر می‌شود، دیوان عالی کشور به‌عنوان عالی‌ترین مرجع قضایی وارد می‌شود تا این اختلاف‌نظر حقوقی را حل‌وفصل نماید. حل‌وفصل این اختلاف‌نظر حقوقی در قالب صدور رأیی به نام «رأی وحدت رویه» صورت می‌گیرد.
نکته‌ی مهم در خصوص رأی وحدت رویه آن است که این رأی در حکم قانون است؛ یعنی همه‌ی اعضای جامعه باید از آن آگاه بوده و آن را رعایت نمایند و مهم‌تر آن‌که در مراجع قضایی نیز مورد استناد قرار می‌گیرد. درواقع، همانطور که اگر کسی ادعا کند نسبت به قانون اطلاع ندارد این ادعای او مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد، ادعای ناآگاهی نسبت به رأی وحدت رویه نیز مورد پذیرش نخواهد بود. ازاین‌رو، در گزارش خبریِ امروز سایت مهداد، شما را در جریان یکی از جدیدترین آراء وحدت‌ رویه‌ای که دیوان عالی کشور صادر نموده است، خواهیم گذاشت. با ما همراه باشید.

حکم تبصره‌ی ماده ۵۵۱ قانون مجازات اسلامی

همانطور که می‌دانید، دیه‌ی بانوان نصف دیه‌ی آقایان می‌باشد. بااین‌حال، قانون‌گذار در تبصره‌ی ماده ۵۵۱  قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ مقرر نموده است در کلیه‌ی جنایاتی که مجنیٌ‌علیه(کسی که مورد جنایت قرار گرفته است) زن باشد، باید معادل تفاوت دیه‌ی او تا سقف دیه‌ی مرد از صندوق تأمین خسارت‌‌های بدنی پرداخت گردد. منظور از جنایت، جرایم علیه‌ تمامیت جسمانی مانند قتل و ضرب‌وجرح عمدی می‌باشد. بدین‌نحو، بدون آن‌که به‌صورت مستقیم حکم به تساوی دیه‌ی زن و مرد صادر شود، میزان دیه‌ی آن‌ها طبق این ماده مساوی شده است.
دیوان عالی کشور در رأی وحدت‌ رویه‌ی شماره ۷۷۷ که آن را در اردیبهشت سال ۱۳۹۸ صادر نموده، چنین مقرر نموده است که اگر در اثر ارتکاب یکی از جنایات(جرایم علیه تمامیت جسمانی هم‌چون قتل، تصادف رانندگی، ضرب‌وجرح و…) به نفس(جان)، اعضاء و منافع(بویایی، شنوایی، بینایی و…) یک زن آسیبی وارد شود، صندوق تأمین خسارات بدنی باید مابه‌التفاوت دیه‌ی او تا سقف دیه‌ی مرد را پرداخت نماید. بنابراین، پرداخت مابه‌التفاوت دیه‌ی زن تا سقف دیه‌ی مرد صرفاً مربوط به دیه‌ی نفس نمی‌باشد و اگر جنایت منجر به واردآمدن صدمه بر اعضاء و منافع(بویایی، شنوایی و …) زن شود، در این موارد نیز صندوق موظف خواهد بود که مابه‌التفاوت دیه را بپردازد.

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *