امروز شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ مصادف با ۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۰
  • اذان صبح: ۰۴:۲۱
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۰۲
  • اذان ظهر: ۱۳:۱۱
  • غروب آفتاب: ۲۰:۱۸
  • اذان مغرب: ۲۰:۳۹
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۰
  • امام حسن عسکری – علیه السلام – فرمود: علامت و نشانه ایمان پنج چیز است: انگشتر به دست راست داشتن، خواندن پنجاه و یک رکعت نماز (واجب و مستحبّ)، خواندن «بسم الله الرّحمن الرّحیم» را (در نماز ظهر و عصر) با صدای بلند، پیشانی را در حال سجده روی خاک نهادن، زیارت اربعین امام حسین – علیه السلام – انجام دادن.
+-
بازدید: ۸۴۹
۳۰ تیر ۱۳۹۷

با انواع سرقت آشنا شوید (۲)…

در شماره‌­ی قبلی به تعریف سرقت تعزیری و بررسی 3 مورد آن که مجازات شدیدتری داشتند، پرداخته شد. حال در این نوشتار سایر موارد سرقت تعزیری و موارد موبوط به سرقت بررسی می­‌شود:

در شماره­‌ی قبلی به تعریف سرقت تعزیری و بررسی ۳ مورد آن که مجازات شدیدتری داشتند، پرداخته شد. در این مطلب هم سایر موارد سرقت تعزیری و موارد موبوط به سرقت بررسی می­‌شود:
راهزنی
اگر اشخاصی با داشتن سلاح، راه عمومی را بر مردم ببندند و با سرقت اموال آنان، موجب سلب امنیت مردم و راه‌ها شوند، مطابق ماده‌ی ۲۸۱ ق.م.ا. محارب شناخته می‌شوند. اما اگر راهزنی به‌گونه‌ای باشد که مصداق محاربه محسوب نشود، مرتکب مطابق ماده ۶۵۳ قانون تعزیرات، به سه تا پانزده سال حبس و شلاق تا (۷۴) ضربه محكوم می‌شود.
سرقت توأم با یکی از شرایط مندرج در ماده ۶۵۶ قانون مجازات اسلامی
مطابق ماده ۶۵۶ قانون تعزیرات، در صورتی كه سرقت شرایط حد را نداشته نباشد، اما همراه با یكی از شرایط زیر باشد، مرتكب به حبس از شش ماه تا سه سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محكوم می‌شود:
۱ ـ سرقت در محل سكونت یا در محل‌های عمومی از قبیل مسجد و حمام واقع ‌شده باشد.
۲ ـ سرقت در جایی واقع شده باشد كه حفاظی مانند درخت و یا بوته یا پرچین یا نرده نصب شده و سارق حفاظ را شكسته باشد.
۳ ـ در صورتی كه سرقت در شب واقع شده باشد.
۴ ـ سارقین دو نفر یا بیشتر باشند.
۵ ـ سارق در استخدام صاحب مال بوده و مال صاحب‌کار خود را دزدیده باشد یا سرقت را در محل کار خود (مانند خانه‌، دكان‌، كارگاه‌، كارخانه و انبار) انجام داده باشد.
۶ ـ هرگاه اداره‌كنندگان هتل و مسافرخانه و به‌طور كلی كسانی كه به اقتضای شغل اموال مردم در دسترس آن‌هاست (مانند متصدیان گرمابه‌های عمومی) اموال مسافرین و واردین را مورد دستبرد قرار دهند.

کیف­‌قاپی و جیب‌بری
مطابق ماده ۶۵۷ قانون تعزیرات، هركس مرتكب ربودن مال‌ دیگری از طریق كیف‌زنی‌، جیب بری و امثال آن شود، به حبس از یك تا پنج سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محكوم خواهد شد.
سرقت از محل تصادف یا منتطق حادثه­‌دیده
مطابق ماده ۶۵۸ قانون تعزیرات، هرگاه سرقت در مناطق سیل یا زلزله‌زده یا جنگی یا آتش‌سوزی یا در محل تصادف رانندگی صورت پذیرد و شرایط سرقت حدی را نداشته باشد، مرتكب به مجازات حبس از یك تا پنج سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محكوم خواهد شد.
۳-۸- سرقت وسایل و متعلقات مربوط به تاسیسات مورد استفاده عمومی
مطابق ماده ۶۵۹ قانون تعزیرات، هر كس وسایل و متعلقات مربوط به تأسیسات مورد استفاده عمومی مانند تأسیسات بهره‌برداری آب و برق و گاز و غیره را سرقت نماید، به ‌حبس از یك تا پنج سال محكوم می‌شود و چنانچه مرتكب از كاركنان سازمان‌های مربوطه باشد، به حداكثر مجازات مقرر محكوم‌ خواهد شد.
سرقت ساده
مطابق ماده ۶۶۱ قانون تعزیرات، در سایر موارد كه سرقت شرایط مذكور در مواد قبل را نداشته باشد، مجازات مرتكب‌، حبس از سه ماه و یك روز تا دو سال و تا (۷۴) ضربه شلاق خواهد بود.
همچنین مطابق ماده ۶۶۵ هركس مال دیگری را برباید و عمل او مشمول عنوان‌ سرقت نباشد، به حبس از شش ماه تا یك سال محكوم خواهد شد.
در خاتمه لازم به ذکر است که مطابق ماده ۶۶۰ قانون تعزیرات، هر کس بدون پرداخت حق انشعاب آب و فاضلاب و برق و گاز و تلفن مبادرت به استفاده غیرمجاز از آب و برق و تلفن و گاز و شبکه فاضلاب نماید، علاوه ‌بر جبران خسارت وارده، به پرداخت جزای نقدی از یک تا دو برابر خسارت وارده محکوم خواهد شد. و در صورتی که مرتکب از مأمورین شرکت‌های مذکور باشد، به حداکثر مجازات محکوم خواهد شد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *