امروز پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ مصادف با ۲۰ محرم ۱۴۴۱
 • اذان صبح: ۰۵:۲۴
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۴۹
 • اذان ظهر: ۱۲:۵۹
 • غروب آفتاب: ۱۹:۰۸
 • اذان مغرب: ۱۹:۲۶
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۶
 • حضرت اباعبدالله الحسین(ع): در پشت سر برادر ایمانی خود حرف‌هایی بزن که دوست داری در غیاب تو آن سخنان زده شود.
+-
بازدید: ۴۳۸
۲۰ اسفند ۱۳۹۷
بازپرس دادسرای تهران در گفتگو با مهداد تشریح کرد:

باورهای غلط حقوقی و قضایی در خصوص ایراد ضرب‌وجرح عمدی

بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب تهران باورهای غلط حقوقی و قضایی در خصوص ایراد ضرب‌وجرح عمدی را تشریح کرد. به گزارش پایگاه آموزشی مهداد؛ دکتر حسین اعظمی، بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب تهران و استاد مرکز آموزش قوه قضائیه در گفتگوی اختصاصی با سایت آموزش همگانی حقوق مهداد در مورد ایراد ضرب‌وجرح عمدی به س...

بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب تهران باورهای غلط حقوقی و قضایی در خصوص ایراد ضرب‌وجرح عمدی را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه آموزشی مهداد؛ دکتر حسین اعظمی، بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب تهران و استاد مرکز آموزش قوه قضائیه در گفتگوی اختصاصی با سایت آموزش همگانی حقوق مهداد در مورد ایراد ضرب‌وجرح عمدی به سؤالات ما پاسخ داد که در ادامه می‌خوانید.

دکتر اعظمی به‌عنوان اولین سؤال، در مورد باورهایی که در خصوص ضرب و جرح عمدی در جامعه وجود دارد توضیح بفرمایید؟
در جامعه این باور وجود دارد که اگر کسی دیگری را مضروب کند، صرفاً با اعلام گذشت مضروب، پرونده وی بسته می‌شود و یا اینکه در موارد نادری مشاهده می‌گردد که برخی می‌گویند «دیه وی را پرداخت می‌کنیم» ولی دراین ‌بین باید توجه کرد که این باور عمومی دقیق نیست و لازم است این نگرش اصلاح شود و بین حالت‌های مختلف تفکیک صورت بگیرد.
حالت اول: شخصی دیگری را مضروب می‌کند ولی هیچ اثری از آثار ضرب بر روی بدن وی باقی نمی‌ماند؛ این امر سابقاً جرم نبود و در برخی موارد ممکن بود رفتار ضارب را «توهین» تلقی نمود. ولی بعد از تصویب قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۹۲، این عمل به‌تنهایی جرم است و به‌موجب ماده ۵۶۷ قانون مجازات اسلامی، قابل مجازات است. بدیهی است در این حالت به جهت اینکه اثری برجای نمانده، پرداخت دیه منتفی است.

در مواردی که ایراد ضرب‌وجرح باعث کبودی یا سرخ‌شدگی می‌شود؛ مجازات ضارب چیست؟ و آیا گذشت مصدوم تاثیری در مجازات ضارب دارد؟
حالت دوم: در مواردی ایراد ضرب‌وجرح باعث کبودی، سرخ‌شدگی و صدماتی از این قبیل می‌شود؛ به‌نحوی‌که خون جاری نشده و شکستگی نیز به وجود نمی‌آید. در این حالت صرفاً دیه باید پرداخت شود و اگر شاکی گذشت نماید پرونده مختومه می‌گردد؛ مگر اینکه از اسلحه، چاقو یا امثال آن استفاده شود که در این صورت علاوه بر پرداخت دیه، مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس نیز محکوم خواهد شد. بنابراین در حالت اخیر گذشت شاکی قاعدتاً باعث مختومه شدن پرونده می‌شود.

آیا حالت دیگری نیز متصور است؟
بله حالت سومی نیز می‌توان در نظر گرفت؛ بدین صورت که اگر ایراد ضرب‌وجرح باعث جراحات سطحی مثل حارصه (یعنی خراش پوست بدون آنکه خون جاری شود) و یا دامیه (یعنی جراحتی که اندکی وارد گوشت شده و همراه با جریان کم یا زیاد خون باشد) گردد صرفاً باید دیه پرداخت شود و با گذشت شاکی نیز پرونده مختومه می‌شود.

به‌عنوان آخرین سؤال بفرمایید که اگر جراحات و صدمات وارده باعث ایجاد شکستگی شود، قانون چه برخوردی با مجرم خواهد داشت؟
اگر جراحات و صدمات وارده باعث ایجاد شکستگی شود یا صدمات جدی مثل مأمومه (جراحتی که به کیسه مغز برسد)، دامغه (یعنی صدمه یا جراحتی که کیسه مغز را پاره کند) و مواردی از این قبیل باشد که معمولاً در نظریه پزشکی قانونی ذکر می‌شود، دراین‌صورت علاوه بر پرداخت دیه در اغلب موارد، موضوع دارای جنبه عمومی است و مجازات حبس یا جزای نقدی نیز برای مرتکب تعیین خواهد شد. بنابراین در این موارد نیز با گذشت شاکی علی‌الاصول پرونده مختومه نمی‌شود. البته ممکن است گذشت شاکی باعث شود که در مجازات مرتکب تخفیف داده شود و پرداخت دیه نیز در صورت گذشت، منتفی می‌گردد.

4 پاسخ به “باورهای غلط حقوقی و قضایی در خصوص ایراد ضرب‌وجرح عمدی”

 1. محمدحسنی گفت:

  سلام . خسته نباشید ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی راجع به دیه مو است .

 2. نظری گفت:

  سلام ضمن ابلاغ درود بلحاط در جهت افزایش اگاهیهای همگان ،ماده استنادی در خصوص مواردی بدون اثاری از ضرب و جرح اشتباها۵۷۶ ق م ا ذکر شده که صحیح آن ۵۶۷ ق م ا است.پیروزباشید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *