امروز پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ مصادف با ۱۴ رجب ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۵:۱۷
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۴۰
 • اذان ظهر: ۱۲:۱۷
 • غروب آفتاب: ۱۷:۵۵
 • اذان مغرب: ۱۸:۱۳
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۶
 • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۱۵۴۳۲
۳۰ تیر ۱۳۹۷

انواع توهین با مجازات شدید(توهین مشدد۲)

در شماره­‌ی قبلی این مطلب درباره­‌ی تعریف جرم توهین در قانون و دسته‌­بندی آن صحبت شد. در تقسیم‌بندی توهین به حدّی و تعزیری به این مطلب رسیدیم که توهین تعزیری، یا ساده است یا مشدد. توهین مشدد بر اساس موضوع مورد توهین یا جنسیت و مقام توهین‌شونده، دارای مجازات بیشتری است. با این مقدمه، به بررسی موارد ت...

الف) توهین به مقدسات اسلام یا انبیاء و ائمه
جمهوری اسلامی ایران، همان‌طور که در قانون اساسی ذکر شده است، بر پایه‌ی دین اسلام و آموزه‌های مذهب تشیع شکل گرفته است. لذا توهین به مقدسات اسلام و مذهب شیعه، توهین به جامعه­ی اسلامی ایران و مردم آن است و به‌همین جهت جرم شناخته شده و مجازات دارد.
به جز مواردی که قبلاً درباره‌ی سابّ‌النبی (توهین به پیامبر(ص) ) ذکر شد و جزء موارد توهین حدّی محسوب می­‌شود، توهین به مقدسات اسلام، از قسم توهین‌های تعزیری است. بر اساس ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی «هر‌کس به مقدسات اسلام و یا هر یک از انبیای عظام یا ائمه طاهرین (ع) یا حضرت صدیقه طاهره (س) اهانت نماید، اگر مشمول حکم سابّ‌النبی باشد، اعدام می­‌شود و در غیر این‌صورت به حبس از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد.»
نکته‌ی مهم در مورد این ماده، تشخیص «قلمرو مقدسات اسلام» است. به عقیده‌ی حقوق‌دانان، هر امری که در شمار مسائل ضروری و قطعی دین اسلام باشد (مانند قرآن، مسجد الحرام، کعبه و سایر شعائر الهی) جزء مقدسات اسلام تلقی شده و اهانت به آن جرم است.
ب) توهین به امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری
بر اساس ماده ۵۱۴ قانون مجازات اسلامی «هر کس به امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی رضوان الله علیه و مقام معظم رهبری به نحوی از انحا اهانت نماید، به حبس از شش ماه تا دوسال محکوم خواهد شد.»
همان‌طور که از متن قانون مشخص است، علت شدیدتر بودن مجازات این نوع توهین نسبت به توهین عادی، مقام اشخاص طرف جرم است. استفاده‌ی قانون­گذار از ترکیب «به نحوی از انحا» به این معناست که هر نوع فعل یا ترک فعلی که عرفا توهین محسوب شود، مشمول این ماده است و فرقی ندارد که فرد از واژه­ی عرفا توهین­آمیز استفاده کند یا اعمالی انجام دهد که حاکی از توهین باشد. به هر حال تشخیص این موضوع با قاضی خواهد بود.
رسیدگی به این قسم از توهین، بر خلاف سایر توهین‌های تعزیری (که در دادگاه‌های کیفری دو مورد رسیدگی قرار می‌گیرد) در صلاحیت دادگاه انقلاب می‌باشد.
ج) توهین به مقامات سیاسی داخلی و مقامات دولتی
بر اساس ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی «هر كس با توجه به سمت‌ یكی از رؤسای سه قوه یا معاونان رییس‌جمهور یا وزرا یا یكی از نمایندگان مجلس شورای ‌اسلامی یا نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات یا اعضای دیوان محاسبات یا كاركنان وزارتخانه‌ها و مؤسسات و شركت‌های دولتی و شهرداری‌ها در حال انجام وظیفه یا به‌سبب آن توهین نماید، به سه تا شش ماه حبس و یا تا ۷۴ ضربه ‌شلاق و یا پنجاه ‌هزار تا یك ‌میلیون ‌ریال جزای نقدی محكوم می‌شود.»
در تفسیر این ماده چند نکته قابل توجه است:
اولاً- افرادی که در متن قانون ذکر شده­اند، انحصاری هستند، به این معنا که توهین به غیر از افراد مذکور، توهین به مقامات سیاسی و دولتی محسوب نمی­‌شود.
ثانیاً- تحقق این نوع توهین مستلزم این‌است که توهین در حین انجام وظیفه یا مربوط به وظیفه­ی فرد توهین‌شونده باشد. لذا اگر در زمان حضور یکی از اشخاص ذکرشده در محل کار خود به آن‌ها اهانت شود، یا این‌که در خارج از محل کار، ولی به‌لحاظ امور مرتبط با شغل و خدمت به آن‌ها توهین شود، جرم موضوع ماده‌ی ۶۰۹ ق.م.ا. محقق می‌شود.
ثالثاً- برای تحقق این جرم لازم است که شخص توهین­‌کننده به مقام و سمت فردی که به او توهین کرده، آگاهی داشته باشد. در غیر این‌صورت، توهین از نوع عادی محسوب شده و مشمول ماده‌ی ۶۰۸ خواهد بود. همچنین اگر کسی در زمانی غیر از حین انجام وظیفه، به یکی از اشخاص مذکور در ماده‌ی ۶۰۹ توهین کند و این توهین ارتباطی با سمت و وظایف آن شخص نداشته باشد، توهین از نوع ساده محسوب خواهد شد.

د) توهین به مقام سیاسی خارجی در خاک ایران
قانون مجازات اسلامی توهین به مقامات خارجی در خاک ایران را جرم‌انگاری کرده است. بر اساس ماده ۵۱۷ این قانون «هر کس علناً نسبت به رییس کشور خارجی یا نماینده‌سیاسی آن که در قلمرو خاک ایران وارد شده است توهین نماید، به ‌یک تا سه ماه حبس محکوم می‌شود، مشروط به این‌که در آن کشور نیز در مورد مذکور نسبت به ایران معامله متقابل بشود.»
درباره‌ی این جرم چند نکته قابل توجه است:
اولاً- فقط توهین «علنی» به رئیس یا نماینده‌ی سیاسی کشور خارجی جرم است.
ثانیاً- توهین علنی به رؤسای کشورهای خارجی مطلقاً جرم است، ولی توهین به نماینده‌ی دیپلماتیک در‌صورتی جرم است که نماینده‌ی مذکور وارد خاک ایران شده باشد.
ثالثاً- شرط تعقیب و مجازات مرتکب این است که قوانین کشور متبوع بزه‌دیده‌ی خارجی نیز توهین به مقامات خارجی را جرم بشناسد و دادگاه‌های کشور مذکور هم عملاً با توهین‌کنندگان به رئیس کشور و نمایندگان سیاسی ایران برخورد قضایی کنند.
رابعاً- مطابق تبصره‌ی ذیل ماده‌ی ۵۱۷، مرتکب جرم صرفاً در صورتی از سوی مراجع قضایی ایران تعقیب می‌شود که دولت متبوع شخص بزه‌دیده یا نماینده‌ی سیاسی آن دولت یا خود مجنی‌علیه تعقیب او را تقاضا کنند. هم‌چنین به‌محض این‌که متقاضی تعقیب درخواست خود را مسترد کند، تعقیب جزایی نیز موقوف خواهد شد. در‌نتیجه این جرم، در زمره‌ی جرائم قابل گذشت است و دادستان نمی‌تواند بدون درخواست مقام سیاسی خارجی یا دولت متبوع او مرتکب جرم را تحت تعقیب قرار دهد.
ه) توهین به شان و حیثیت بانوان و اطفال
مطابق ماده‌ی ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی «هر کس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شؤون و حیثیت به آنان توهین نماید، ‌به حبس از دو تا شش ماه و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»
بنابراین هرگونه دست‌درازی و ایجاد مزاحمت یا توهین با کلمات و حرکات خلاف شأن نسبت به بانوان و کودکان در اماکن عمومی که محل رفت‌وآمد عموم است، ممنوع بوده و مرتکب به مجازات مندرج در قانون محکوم خواهد شد. بدیهی است اگر شرایط مندرج در این ماده فراهم نباشد، توهین به بانوان از نوع عادی محسوب شده و مشمول ماده‌ی ۶۰۸ خواهد بود.

17 پاسخ به “انواع توهین با مجازات شدید(توهین مشدد۲)”

 1. تندرو گفت:

  سلام
  شايسته است منبعي كه اين مقاله از آن اقتباس شده نيز قيد گردد!!!
  تندرو هستم ، دقيقا با همين تقسيم بندي كه توسط اينجانب نگارش يافته موجود ميباشد

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام و سپاس از اینکه به سایت مهداد سر زدید.
   خواهشا لینک مطلب خود را ارسال بفرمایید تا پیگیری شود. با این حال لازم به ذکر است مطالب ما از فیلتر قضات تراز قوه با دقت فراوان عبور می نماید و نویسندگان ما دانشجویان تراز حقوقی هستند.
   با سپاس از همراهی شما.

 2. سامان رضایی گفت:

  سلام وقتتون بخیر، عذر می خوام می خواستم بدونم حبس جرمِ توهین به رهبری قابل تعلیق هست یا خیر، سپاس گذارم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   وقت بخیر
   در ماده ۴۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ نحوه تعلیق اجرای مجازات را بیان نموده است. این ماده مجازات توهین به رهبری را نیز هم در بر می گیرد. بنابراین اگر شرایط ماده ۴۶ فراهم باشد شامل ماده ۵۱۴ قانون تعزیرات نیز می شود.
   با ما همراه باشید

 3. محمد حسین گفت:

  پدر من از صبح تا شب و هروقت دعوامون میشه چون میدونه من مسلمونم به خدا و پیامبرو امام حسینو حضرت علی فحاشی های خیلی شدیدی میکنه و منو مورد ضربو شتم قرار میده بخدا دیگه نمیدونم چیکار کنم خسته شدم?

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   با خدا معامله نمایید و سعی و تلاشتان این باشد که اصلا ایشان را عصبانی نفرمایید.
   با ما همراه باشید

 4. Admin گفت:

  سلام همسایه ما یه سپاهی هست و فقط از شغلش سو استفاده میکنه و بع هر بهانه ای ما رو اذیت میکنه تازگی ها هم به پدرم افترا زده که به رهبر توهین کردی به نظر شما ما چی کار کنیم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   می توانید اگر مزاحمت ملکی دارند شکایت خویش را در خصوص افترا و مزاحمت ملکی در دادسرای محل وقوع بزه مطرح فرمایید.
   اگر شهودی هم دارید در مرجع قضایی آماده بفرمایید.
   با ما همراه باشید

 5. فواد گفت:

  سلام ببخشید اگه با کسی که داری تلفنی حرف میزنی و او از پشت تلفن به امامان شیعه و همچنین رهبری توهین و ناسزا و الفاظ رکیک بکار ببرد و صداش رو ضبط کرده باشی .
  آیا میشه ازش شاکی شد و شخصا به دادگاه مراجعه کرد و ازش شکایت کرد
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بله می توانید با صوت ایشان و ارائه آن شکایت خویش را پیگیری بفرمایید.
   در ضمن اگر امکان برطرف نمودن جهل ایشان باشد کمکشان نمایید که مسیر را اشتباه نروند. شاید نسبت به امامان و مقام معظم رهبری شناخت کافی نداشته باشند.
   با ما همراه باشید

 6. پوریا گفت:

  سلام
  یک‌سوال داشتم

  همسایه ما ، هرکجا جمعیتی میبینه شروع به توهین های زشت به رهبر و امام میکنه با اسم ان بزرگواران اشکارا بدون پروا.

  چندین بار قصد درگیری فیزیکی با ایشون رو داشتم اما طبق صحبت امام صادق ، با ایشون دهن ب دهن نشدم.

  چون از روی اگاهی کامل و سواد توهین میکنه ، معلم قران هست خیر سرش.

  اینها دین و قران و بچه های مردم هم از دین جدا و کافر میکنند.

  میخام شماره تلفنی ، ارگانی ، که فقط مربوطه به این موضوع توهین در ملع عام باشه رو اعلام کنید.

  که ۱۰۰٪ و سریعا رسیدگی‌کنند.
  باید اینجور ادم ها در ملع عام شلاغ بخورن تا درس ابرتی بشه برای دیگران.

  تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اعیاد شعبانیه مبارک باشد
   در حد توان با قول و زبان نرم بهشون بفرمایید که لازم نیست عقایدشون رو با صدای بلند بیان کنند.
   در ضمن عملشون هم جرم محسوب می شود و در صورت وجود ادله کافی جرمشان قابل اثبات است.
   با ما همراه باشید

 7. علی جعفری گفت:

  باسلام.خلاصه شده بگم.اقا من ی دختر خانوما میخواستم.که مخالفت میکردن.بامن.صادقانه.من خیلی دختره میخواستم ومیخوام.دست به کار احمقانه زدم.عکس دختره را گذاشتن تو اینستاگرام.عکس معمولی.بعد بشوخی تهدید کردم که اگه بامن ازدواج نکنی.فلان میکنم…..شکایت کردن.۳سال حبس گرفتم.بعد به خاطر رضایت گرفتن.به برادرش اسمس دادم.گفتم.حضرت عباسی من قصد بدی نداشتم……برگشت به من با اسمس.گفت.استقفرالله.فلانم دهن حضرت عباس.و خدا و….خودمم فوش ناموسی داده .میخوام ازش شکایت کنم.میتونم.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   متاسفانه روش بسیار بدی را برای تشکیل خانواده انتخاب نمودید! خواستگاری اصولی دارد که نباید زیر پا گذاشته شود. حواستان باشد که قصد شما با عملکردتان اصلا مطابقت ندارد… به هر حال توهینی که به مقدسات و شما شده تقصیر شما هم هست. وقتی نمی دانید در این مواقع چه کنید شرایط را بدتر نکنید و به یک مشاور مراجعه نمایید…
   با ما همراه باشید

 8. سعید گرامی گفت:

  با سلام.
  در همسایگی ما خانواده ای هستن که بیشتر روزها نزدیک غروب جلوی مغازه در پیاده رو میشینن و سوای اینکه برای رفت و آمد خانم ها و همه مزاحمت ایجاد میکنن.
  خیلی علنی و خیلی واضح و بدون ترس به قرآن و ائمه و مقام رهبری و سپاه و بسیج توهین های بدی میکنن.مخصوصا چون میدونن من بسیجی هستم و میخوان نشون بدن خیلی قلدر هستن.محل رو برا خودشون میدونن.
  خواستم راهنمایی کنید و بفرمایید برای اینکه اثبات کنم این کارشون رو و اینکه بدونن ما به اعتقاداتمون پابند هستیم.
  با صحبت خیلی خواستیم نکنن اینوار رو.اما بدتر فحش میدن و ادعا میکنن هیچ قانونی جلودارشون نیست.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اصل بر مدارا و مهربانی است.
   شاید از سر ناآگاهی و غفلت این صحبت ها را بیان می نمایند.
   انها را با کلام زیبا جذب بفرمایید.
   راه برای شکایت است. ادله کافی در خصوص ادعای خود به دادسرای محل وقوع بزه ارائه و شکایت خویش را ارائه بفرمایید.
   با ما همراه باشید

 9. مجتبی گفت:

  عالی بود،ای کاش قبل از درج هر عنوانی در موارد خاص از جرم آن با خبر باشیم تا خود و دیگران را دچار مشکل نکنیم

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *