امروز سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ مصادف با ۱۹ رجب ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۵:۱۱
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۳۴
 • اذان ظهر: ۱۲:۱۷
 • غروب آفتاب: ۱۸:۰۰
 • اذان مغرب: ۱۸:۱۸
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۵
 • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .

اعاده‌ی حیثیت به چه معنا است؟

حتماً تاکنون اصطلاح اعاده‌ی حیثیت را شنیده‌اید. اعاده‌ی حیثیت یکی از اصطلاحاتی است که در قانون اساسی و هم‌چنین دو قانون مهم کیفری یعنی قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری به کار رفته است. این اصطلاح دارای دو معنا می‌باشد که در این نوشتار به بررسی هر دوی آن‌ها خواهیم پرداخت.

اصطلاح اعاده‌ی حیثیت در قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری به کار رفته است که در هر یک از این دو قانون نیز معنای خاصی دارد. این دو معنا عبارت است از:

معنای نخست.
همین که شخصی در معرض اتهامی قرار می‌گیرد، آبرو و اعتبار اجتماعی او نیز به خطر می‌افتد. بازگرداندن آبروی از دست‌رفته به‌ ویژه در جوامع کوچک (که در آن اکثر مردم یکدیگر را می‌شناسند) مستلزم گذشت زمان طولانی و تحمل سال‌ها رنج و دشواری است. بنابراین برای حفظ حقوق یکایک شهروندان لازم است طرح هرگونه ادعایی علیه اشخاص مبتنی بر جهات قانونی و دلایل کافی باشد تا اعتبار هیچ شهروندی بی‌جهت خدشه‌دار نشود. پس از شروع به رسیدگی قضایی نیز لازم است حداکثر احتیاط به‌کار گرفته شود تا بر اثر غرض‌ورزی شاکی یا تبانی شهود یا اشتباه قاضی، افراد بی‌گناه محکوم به مجازات نشوند و در صورتی که پس از رسیدگی قضایی معلوم شود که انتساب اتهام به متهم صحیح نبوده، ضرورت دارد که علاوه بر صدور حکم برائت متهم، لطمه‌ای که بر حیثیت اجتماعی او وارد شده، به‌نحو مناسبی جبران شود.
اصل ۱۷۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با توجه به اهمیت این موضوع تأکید کرده است: «هرگاه در اثر تقصیر یا اشتباه قاضی در موضوع یا در حکم یا در تطبیق حکم بر مورد خاص، ضرر مادی یا معنوی متوجه کسی گردد، در صورت تقصیر، مقصر طبق موازین اسلامی ضامن است و در غیر این صورت خسارت به وسیله دولت جبران می‌شود و در هر حال از متهم اعاده حیثیت می‌گردد.»
ماده‌ی ۱۰ قانون مسئولیت مدنی نیز برای تحقق این مهم، مقرّر کرده است: «كسى‏ كه به حيثيت و اعتبارات شخصى يا خانوادگى او لطمه وارد شود، مى‏‌تواند از كسى ‏كه لطمه وارد آورده است، جبران زيان مادى و معنوى خود را بخواهد. هرگاه اهميت زيان و نوع تقصير ايجاب نمايد دادگاه مى‌تواند در صورت اثبات تقصير علاوه بر صدور حكم به خسارت مالى حكم به رفع زيان از طريق ديگر از قبيل الزام به عذرخواهى و درج حكم در جرايد و امثال آن نمايد.»
قانون مجازات اسلامی (مصوب ۱۳۷۵) هم در مواد ۶۹۷ و ۶۹۸ هرگونه انتساب ناروای عمل مجرمانه به دیگران و حتی انتشار هر مطلب دروغی درباره‌ی دیگران را جرم شناخته و هم‌چنین تأکید کرده که باید از شخصی که آبروی او بر اثر نسبت دادن غیرواقعی چنین اعمالی آسیب دیده است، «اعاده‌ی حیثیت» شود.

معنای دوم.
حال اگر انتساب اتهام به متهم مبتنی بر جهات قانونی و دلایل کافی بوده و در نهایت منجر به محکومیت قطعی گردد، علاوه بر اجرای مجازات قانونی (مانند حبس، جزای نقدی، تازیانه، انفصال از خدمت و…) شخص مجرم در صورت محکومیت به برخی از مجازات‌های قانونی خاص که در ماده‌ی ۲۵ قانون مجازات اسلامی مورد اشاره قرار گرفته است، به‌طور دائم یا تا مدت معینی از حقوق اجتماعی (یعنی حق اشتغال در برخی مشاغل و مناصب مهم) محروم می‌شود. این محرومیت از حقوق اجتماعی در قالب «مجازات تبعی» صورت می‌گیرد که به‌ طور جبری همراه با مجازات اصلی بر مجرم تحمیل می‌گردد. اما از آن‌جا که بنای قانون‌گذار بر بازگشت دوباره‌ی خطاکاران به آغوش جامعه است، بیشتر محرومیت‌های اجتماعی غیردائمی بوده و بسته به اهمیت جرم بین دو تا هفت سال متغیر است. پس از گذشت مدت مذکور، این محرومیت‌ها منتفی می‌شود و به‌ تعبیر تبصره‌ی ۲ ماده‌ی ۲۶ ق.م.ا. از محکوم «اعاده‌ی حیثیت» می‌گردد؛ یعنی از سجل کیفری شخص محکوم پاک می‌شود و می‌توان از آن پس برای او گواهی عدم سوءپیشینه صادر نمود.

بدین‌ترتیب «اعاده‌ی حیثیت» در قوانین ما در دو معنا به‌ کار رفته است: اعاده‌ی حیثیت در معنای اول، بدین مفهوم است که زیان‌های مادی و معنوی ناشی از نسبت دادن ناروای اتهام به اشخاص بی‌گناه، با شیوه‌‌هایی مانند اعلام عمومی در رسانه‌ها و پرداخت خسارت، جبران شود و مقصود از اعاده‌ی حیثیت در معنای دوم، رفع محرومیت‌ از حقوق اجتماعی است که بر اثر ارتکاب جرم بر مجرم تحمیل شده است. نوع دوم از اعاده‌ی حیثیت با پاک شدن محکومیت کیفری از سجل کیفری صورت می‌پذیرد.

6 پاسخ به “اعاده‌ی حیثیت به چه معنا است؟”

 1. اسماعیل گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من سوال داشتم چطوری باید مطرح کنم خیلی خیلی مچکر میشم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   شما می‌توانید پرسش خود را در قسمت «سوال حقوقی» سایت مهداد درج نمایید. در این قسمت علاوه‌بر متن پرسش، باید در قسمتی که در نظر گرفته شده است، آدرس ایمیل خود را نیز قید کنید. توجه داشته باشید که ایمیل خود را درست وارد کنید زیرا اگر این آدرس ایمیل صحیح نباشد، پاسخ ما به دست شما نخواهید رسید.

 2. الهام بدلی گفت:

  سلام‌ خانمی با پیامهای خیلی زشت و فحاشی و تحدید آرامشو ار من گرفته باید چیکار کنم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   می‌توانید با مراجعه به دادسرا و ارائه‌ی دلیل و مدرک معتبر برای اثبات ادعای خود، از ایشان به‌خاطر توهین و تهدید شکایت نمایید.

 3. سارا گفت:

  سلام ببخشید من سوالم رو تو قسمت سوال حقوقی وارد کردم و ادرس ایمیل دادم من اشتباه اونجا وارد کردم یعنی باید تو قسمت دیدگاه مینوشتم؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   برای درج پرسش حقوقی خود، لطفاً از طریق قسمت «سوال حقوقی» که در صفحه‌ی اصلی سایت مهداد قرار دارد، اقدام نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *