امروز جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ مصادف با ۲۲ رجب ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۵:۰۷
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۳۰
 • اذان ظهر: ۱۲:۱۶
 • غروب آفتاب: ۱۸:۰۳
 • اذان مغرب: ۱۸:۲۱
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۵
 • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۱۵۰۰۸
۱۵ آبان ۱۳۹۷

از بین بردن یا هتک آبروی دیگران جرم است! (۲)

در ادامه مطلب مربوط به شیوه‌های هتک‌حیثیت و مجازات آن، به بررسی دو مورد دیگر می‌پردازیم. افتخار دهید و با ما همراه باشید...

همراهان عزیز سایت مهداد، نوشته ذیل، ادامه مطلبی است که قبلاً نوشته شده است. اگر تمایل داشتید می‌توانید ابتدا آن مطلب و سپس این نوشته را مطالعه بفرمایید. هر سوالی هم در مورد هتک حیثیت و نشر اکاذیب پیش آمد می‌توانید در قسمت پیام انتهای مطلب بپرسید. کارشناسان سایت مهداد در خدمت شما عزیزان هستند…
۴-هتک حیثیت افراد از طریق انتساب اعمال دروغین (نشر اکاذیب)
ممکن است شما هم گاهی در سایت‌های خبری، کانال‌های تلگرام یا اینستاگرام اخبار دروغینی را که در مورد افراد منتشر می‌شود، دیده‌باشید. مثلا گاهی اخباری منتشر می‌شود مبنی بر این‌که شخص مشهوری از دنیا رفته، یا همسر دوم اختیار کرده یا ویلای بزرگی در فلان منطقه‌ دارد و…
انتشار این قبیل اخبار که معمولاً برای جذب مخاطب یا با هدف بدبین کردن مردم نسبت به فرد خاصی منتشر می‌شوند، از نظر قانون جرم شناخته شده و مصداق بزه «نشر اکاذیب» است.
چند نکته درباره‌ی جرم نشر اکاذیب قابل توجه است که به اختصار بیان می‌شود:
۴-۱) برای تحقق جرم نشر اکاذیب لازم نیست که جرمی به کسی نسبت داده‌شود و کافی است که خبر منتشرشده دروغ باشد.
۴-۲) برای تحقق این جرم علم به دروغ بودن خبر لازم است. لذا اگر انتشاردهنده خبر با این تصور که خبر صحیح است، آن را منتشر نماید، مسئولیتی ندارد. مثلاً اگر یک سایت خبری در نتیجه‌ی سهل‌انگاری و اشتباه، خبری را منتشر کند که بعداً دروغ بودن آن مشخص شود، نمی‌توان جرم نشر اکاذیب را محقق دانست.
۴-۳) برای تحقق جرم نشر اکاذیب لازم است که انتشاردهنده قصد ضرر رساندن به فرد خاص یا برهم‌ریختن افکار عمومی را داشته باشد، اما لازم نیست که در عمل هم موفق شود به این هدف دست پیدا کند.
۴-۴) برای تحقق این جرم به هیچ وجه لازم نیست که شخص بزه‌دیده اثبات کند که ضرر مادی یا معنوی به او وارد شده است. همین که خلاف واقع بودن خبر اثبات شود، برای تحقق جرم کافی است. حتی اگر هیچ‌کس خبر دروغ منتشرشده را باور نکرده باشد، باز هم تاثیری در کاهش مسئولیت متهم ندارد.
۴-۵) گاهی دیده‌می‌شود روزنامه‌ها یا سایت‌های خبری، برای جلب‌توجه مخاطبان خود تیترهای مبالغه‌آمیزی در رسانه‌ی خود درج می‌کنند. در این صورت اگر مبالغه و بزرگ‌نمایی خبر بی‌تناسب و نابه‌جا باشد، می‌تواند از مصادیق این جرم تلقی شود.
۴-۶) ایجاد یک سایت یا پیج (صفحه) در فضاهایی مانند اینستاگرام و… به‌اسم یک فرد مشهور و گذاشتن محتواهایی به‌نام آن فرد، نشر اکاذیب محسوب می‌شود.
۴-۷) گاهی ممکن است عکس یا خبر منتشرشده صحیح باشد، ولی جزء اسرار خصوصی مردم باشد که راضی به انتشار عمومی آن نباشند. در‌این‌صورت ممکن است این رفتار مصداق جرم انتشار اسرار (موضوع ماده ۱۷ قانون جرائم رایانه‌ای) باشد.
۴-۸) جرم نشر اکاذیب در زمره‌ی جرائم قابل گذشت است. لذا برای آن‌که بتوان متهم را تعقیب قضایی نمود، لازم است بزه‌دیده با مراجعه به مرجع قضایی مبادرت به طرح شکایت و تقاضای رسیدگی‌نماید. هم‌چنین اگر شاکی بعد از طرح شکایت، حین رسیدگی و یا حتی بعد از پایان رسیدگی و صدور حکم مجازات، از شکایت خود صرف‌نظر نماید، پرونده مختومه می‌شود.

۵- هتک حیثیت از طریق انتساب جرم به فرد
امروزه متاسفانه شاهد هستیم که گاهی در فضای مجازی بدون هیچ دلیل قطعی، کسی را رشوه‌گیر، خائن، جاسوس، متهم به روابط نامشروع و … می‌کنند. نسبت دادن دروغ جرم به دیگران، جرم است و در اصطلاح حقوقی به آن افترا گفته می‌شود. تحقق بزه افترا مستلزم این‌است‌که:
اولاً- عملی که به شخص بزه‌دیده نسبت داده می‌شود، به‌موجب قانون جرم‌باشد.
ثانیاً- نسبت‌دهنده، این کار را با آگاهی و اراده انجام‌دهد و به‌نادرستی انتساب خود علم داشته باشد. لذا اگر کسی که جرم را نسبت داده، بتواند وقوع جرم را اثبات کند، مورد تعقیب قرار نمی‌گیرد.
یک نوع خاص از افترا وجود دارد که «قذف» نامیده می‌شود و مجازات آن سنگین‌تر از افترای عادی است. بر اساس ماده‌ی ۲۴۵ قانون مجازات اسلامی، قذف عبارت است از نسبت دادن جرایم جنسی به شخص دیگر، هرچند مرده باشد. برای تحقق قذف لازم است که عمل جنسی به‌طور صریح و روشن (از هر طریق مانند گفتار و نوشتار) به شخصی نسبت داده شود.
نکته‌ی جالب توجه این‌که انتشار عمومی اخبار مربوط به جرم جنسی و جرائمی که مربوط به عفت جامعه است، از این جهت که موجب اشاعه‌ی فحشا، زشتی و بدی می‌شود، ممنوع است و مطابق تبصره ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی، حتی اثبات جرم هم مرتکب را از تعقیب رها نمی‌کند.
نکات کامل‌تر درباره‌ی جرم افترا را در سایر بخش‌های سایت مشاهده فرمایید.

57 پاسخ به “از بین بردن یا هتک آبروی دیگران جرم است! (۲)”

 1. عباس نصرالهی گفت:

  درود
  من یه سئوال دارم . ممنون میشم راهنمائی میشم . اگرم نیاز باشه برای طرح شکوائیه و تنظیم دادخواست خدمت میرسم.
  بنده کارم اتلیه فیلمبرداری هست
  افراد زیادی در کسوت فیلمبردار و عکاس برام کار میکنن
  یکیشون یه خانم عکاسی بود که در چندین نوبت عکسهائی که از عروس دامادها گرفته بود سهوا یا عمدا برخیشون را پاک کرد و در نهایت بدست من نرسوند.

  من تمام دفعات با سئه صدر قضیه را چشم پوشی میکردم و خودم در مقام مدیر مجموعه بهر شکلی بود مشتری را راضی نگه داشتم.
  تا اینکه دفعه آخر این مشتری دیگه مثل مشتریهای دیگه نبود و رضایت بده نبود
  و برای جلب رضایت مقادیر زیادی از من آفر و امکانات و تخفیف خواست تا شر درست نکند
  و من به طبع میبایست کوتاه میآمدم و اینکارو کردم
  حال آنکه مقصر اصلی این قضیه عکاس من بوده است
  من نیز برای اینکه ازین بیشتر مغبون نشم مبلغ ۴۰۰/۰۰۰تومان از حق ویزیت عکاس را بلوکه نگه داشتم تا تکلیف خسارت وارد شده بمن تعیین و تقبل بشه.

  این داستان بیش از یکسال زمان برد وقضیه مسکوت بود
  تا اینکه چند روز پیش متوجه شدم اون خانم عکاس طی این یکسال رفته و گروه تلگرامی زده با بیش از ۱۰۰۰عضو(ینی همه اعضای صنف چه عکاس و فیلمبردار و چه همکاران مجموعه دار) تحت عنوان معضلات و مشکلات صنفی….

  در طی چند روز گذشته در گروه تلگرامی اقدام به طرح نام من و مجموعه ام کرده با این عنوان که بد حسابم و کلاهبردارم و پول همه را خوردم و حق ایشان را ندادم خیلی های دیگه هم که از اصل موضوع بی خبرن از اونجائی که ایشون ادمین گروه هست بر این ادعای ایشون صحه گذاشتن و شروع به بدگوئی بر علیه من کردن . خلاصه این امر منجر به آبرو ریزی و تخریب کسب و کار و اعتبار من شده .

  از شما استدعا دارم
  آیا درین موضوع من حق شکایت قانونی دارم یا خیر؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم سایت مهداد قوه قضاییه
   وقت بخیر
   جرمی که می توانید تحت عنوان آن شکایت نمایید هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای در دادسرای جرایم رایانه ای موضوع ماده ۷۴۶ قانون تعزیرات می باشد.
   با ما همراه باشید.

 2. mahboobe گفت:

  سلام …مدت یکسال هست که مردی در فضای مجازی با من در ارتباط هست و قصدش ازدواج بوده …ما در واقعیت همدیگر را ندیده ایم اما من را عاشق خود کرد و بعد نیز از من عکس های زیادی گرفت …بعد از مدتی پیشنهاد داد به خانه اش بروم و من به خاطر شور احساساتم قبول کردم اما هرگز نشد که بروم ایشان ۱۰۰۰ کیلومتر از من دور و ۱۲ سال بزرگترند …بعد از مدتی فهمیدم که با خانمی به کوه می رود و ادعا کرد آن خانوم متاهل است .. من که خیلی دوستش داشتم حسادت کرده و کنجکاو شدم و بدنبال یافتن پیج آن خانم در اینستا شدم و دیدم که آن زن عکسی از همسرش نذاشته اما اکثر تصاویر کوهش با او یکی بود و بعد خیلی عصبانی شدم و او را تگ کردم و گفتم این خانم متاهل بنظر نمیرسند چرا به من دروغ گفتی…او در همه جا بلاکم کرد و پیام هایمان را نیز پاک کرد و الان مدعیست ک بخاطر آنکه تهمت مجردی زدم ب آن خانوم و با آبروی خودش بازی کردم از من شکایت کرده و مرا به زندان انداخته و آبرویم را می برد … من قربانی این ماجرا هستم و از احساسم سو استفاده شده …چکار کنم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   خواهشا دیگر وارد روابط به این شکل نشوید. آسیب جدی اول از همه به شما وارد می شود و خسران زده می شوید.
   بدون دلیلو مدرک کافی نمی شود جرمی را به کسی نسبت داذ

 3. موناشامخی گفت:

  سلام ممنونم پاسخ سوال بندرو بدید
  من آرایشگر هستم خانمی مراجعه کردن برای احیا موهای بسای سوختشون و فرمدن سلامتی مو برام خیلی مهم و صافی کمتر منم از موادی استفاده کردم که صافی نداشت .وحالا ایشون ناراضی هستن پیام دادن و من گفتم شماره کارت بدید پولتون رو میدم با اینکه یقینن به کاری که خواستن و درست بودن کار اعتقاد داشتم و ایشون گفتن نه الا بلله باید موهام صاف میشد و باید صاف کنید منم چون موهاش آسیب دیدس قبول نکردم حالا ایشون اومدن تو چندتا کانال تلگرام که برا ما آرایشگرا خیلی مهم و کلی آرایشگرو مشتریا درونشن از من بد گفت و آبرو کاری منو برد که ایشون دروغگو بخاطر پول موهارو خراب میکنه و اعتماد همه به من صفر شد و باعث شد سالندار منو بی دلیل اخراج کنه با اینکه به کارم اعتماد داشت میخوام بدونم کار این خانم که باعث شد اعتبار کاری چندین سالم زیر سوال بره و آبروم بره و بیکار بشم تو قانون جرم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر افترا باشد جرم است. به مطلب افترا در سایت مراجعه نمایید. وگرنه از لحاظ حقوقی مطالبه خسارت ناشی از مسئولیت مدنی بفرمایید.
   با ما همراه باشید

 4. میم گفت:

  سلام وقت بخیر.من متاهلم و اشتباه بزرگی کردم توی زندگیم.مدتی یه اقایی ب من پیام میداد در اینستا و منم کمکم باهاشون صمیمی شدم.خانم اون اقا فهمید و از چت هامون اسکرین شات گرفت.شوهر منم فهمید و ما بهم ریختیم.اما بعد چند ماه همسرم منو بخشید و به هم قول دادیم همه چیو درست کنیم.من خیلی براش تلاش کردم.همه چیز خوب شد.اما حالا بعد۷ ماه اون خانم اسکرین شات هارو نگه داسته و هرجا میشینه راجب ما میگه و ایروی من و شوهرمو ریخته.من یا شوهرم میتونیم از اون خانم شکایت کنیم؟ب جایی میرسیم؟! میشه جلوشو گرفت؟؟ ممنون میشم جواب بدین چون زندگیمون بهم ریخته و بخاطر این قضیه شاید جدا بشیم…

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   شما می توانید شکایت نمایید. این حق شماست . با توجه به ارزیابی ادله از جانب مرجع قضایی محترم تصمیم قضایی مقتضی صادر خواهد شد.
   با ما همراه باشید

 5. بی نام گفت:

  سلام من در یکی از صفحه های مجازی با شخصی مجادله کردم ک بخاطره عصبانیت حرفهای رکیک ردو بدل شد بعد متوجه شدم طرف مقابل برای بردن آبرو و هتک حرمت اسکرین شات تمام مکالمه را برای اقوام نزدیک من فرستاده آیا جای پیگرد و پیگیری داره یانه سپاسگزارم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر نشر اکاذیب باشد بله جرم است. در غیراینصورت جرمی محقق نشده است. نهایتا اگر توهین کرده باشند دو طرفه بوده است.
   با ما همراه باشید.

 6. پدرام گفت:

  با سلام
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  یک شخصی که مشکل روانی داره و قبلا از یک خانم با شاهد های دروغین شکایت کرده(به جرم زدو خورد و دعوا) و حکم جلب برای ایشون گرفته بود. بعد خودش هم اومده رضایت داده.
  و الان دوباره اومده با حراست محل کار این خانم تماس گرفته و در مورد این خانم و خانواده اش بدو بیرا گفته و تهمت بی حیایی و بی عفتی زده
  الان ابروی این خانم، که خانم بسیار باشخصیتی هم هست تو کل شرکت زیر سوال رفته
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر مشکل روانی حاد باشد که رافع مسئولیت کیفری است. در غیر اینصورت می توانید تحت عنوان افترا شکایت خویش را مطرح فرمایید.
   با ما همراه باشید

 7. حمید گفت:

  سلام وقت بخیر
  فردی به دروغ بین مردم ادعا نموده که مثلا اینجانب مبلغی از اداره ورزش گرفته وبه جای اینکه برای مردم خرج کنم در جیب خود گذاشته ام و با این کار آبروی مرا وبدبینی مردم را نسبت به بنده مرتکب کرده است ضمنا برای گفته های وادعای این آقا زمان بازگویی کردن شاهد دارم وحال او زیر حرف های خود میزند و بنده میخواهم ادعاه حیثیت کنم چه باید بکنم.ممنون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   می توانید تحت عنوان افتراء اعلام جرم فرمایید. احراز وقوع جرم با دادسرای محل وقوع جرم است.
   با ما همراه باشید

 8. حسین گفت:

  با سلام بنده در سال ۸۹ از دختر عمویم سهم وام مسکن او را خریداری کردم و قرار بود که در پایان آخرین قسط وامم سند را انتقال دهیم و ناگفته نماند که من وکالت تام از او گرفتم که هیچ سهمی ندارد حالا می گوید که باید وام رو بنام خودت انتقال بدی و من هم قبول نکردم حالا چند باراست که به بازرسی محل کار من مراجعه میکند وطرح موضوع می‌کند که با احضار بنده توسط بازرسی و توضیح خواستن ههمراه است و آبروی من رو در محل کار برده حال سوال این است که میتوانم از او شکایت کنم؟وجرمش و مجازات چیشت

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   رفته بازرسی کار چه مساله ای را عنوان نموده؟ اگر همین توضیح شما باشد که جرمی واقع نشده
   با ما همراه باشید

 9. سونيا گفت:

  باسلام بنده هشت سال پيش با مردي اشنا شدم من قصدم ازدواج بود بعد از ارتباط با ايشون در عرض سه ماه متوجه شدم كه از نظر روحي رواني سالم نيست و تصميم گرفتم كه ديگه ارتباطم قط كنم بعد يه مدت اول تهديدم كرد كه بايد بياي محل كارم كه درواقعه خونه بود نه محل كار وگرنه ابروت ميبرم وقتي رفتم مجبورم كردبه خواسته اش عمل كنم روزاي بعد ديگه با عكساي من شرو كرد تهديد ديد ديكه جوابش نميدم شمارم پخش كرد با عكساي خصوصيم تو كانال تلگرام بعنوان يه ادم ناسالم
  الان بعد هشت سال بازم شرو كرده تو اينستا گرام به بردن ابروم پيش خانوادم محل كارم زنگ زدن تمام كسايي كه غريبه هستن براي تهديد و افترا كه من ماشين براش خريدم كار جور كردم هروز تهديد ديگه اسايشم ازبين رفته جرات تو خيابون اومدن ديگه ندارم هرلحظه ممكنه بهم اسيب بزنه نميدونم ديكه بايد چيكاركنم ممنون ميشم راهنماييم كنيد كه اگر برم شكايت كنم براي خودم مشكل پيش نمياد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   خیر. می توانید تحت عنوان تهدید و افتراء و انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی شکایت خود را مطرح فرمایید.
   با ما همراه باشید

 10. فقط خدا گفت:

  با سلام و وقت بخیر ،ببخشید من حدودا ۳ماه پیش از طریق یه پیج مجازی نوبت فیبروز ابرو گرفتم،طی صحبت هایی که با شخص فیبروزکار داشتم به صورت چت ،نوبتی که قرار بود بعد ۱ماه باشه ،به ۳ماه طولش داد وقیمتی که از اول توافق کردیمو تغییر داد و همچنان کار منو انجام نداده،بخاطر انتقادی هم که ازش کردم بلاکم کرد!حالا میخواستم بدونم بخاطر رفتارش میتونم ازش شکایت کنم؟

 11. حسین رهنما گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  تو کار کیف و کفش هستم یکی از فروشگاها تو اینستاگرام از صفحه کاری ما عکس گرفته و برا ی جذب مشتری خودش عکس رو با ایدی اینستاگرام ما تو پیج خودش گذاشته و سعی در تخریب کسب و کار ما کرده این کار جرم محسوب میشه وقابل پیگیری هست و چه راهکاری رو به ما پیشنهاد میکنیم با تشکر از شما.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   از باب مسئولیت مدنی با احراز سایر زوایا امکان پیگیری وجود دارد. از منظر حقوق جزا هم به نظر جرمی واقع نگردیده است. مگر اینکه کالا تولید شما باشد و با طراحی شما ساخته شده باشد.
   با ما همراه باشید

 12. ارشین اسدپور گفت:

  اگر کسی که عکسامو داره و همچنین شماره خونوادم با عکسام تهدیدم کنه چه جرمی داره

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   محتوای عکس ها اگر به نحوی باشد که انتشارش آبرو و حیثیت شما را خدشه دار می نماید تهدید به عرض و آبرو محسوب می شود.
   با ما همراه باشید

 13. سکینه گفت:

  سلام من یه مسول اداری هستم توی محل کارم یکی از پرسنل توی جمع به من تهمت زده حق کارگران را به نفع کارفرما ضایع می کنم و حق خوری می کنم از طرفی به کارفرما هم مسیج داده به خاطر من حاضر نیست با اینکه دیگه حادثه اش رو گرفته از طریق دادگاه . بیاد رضایت محضری بده هم از طرف پرسنل و هم از طرف کارفرما من رو تحت فشار قرار داده و آرامش شغلی من رو که ده ساله براش زحمت کشیدم به خطر انداخته . می تونم بر علیه اش شکایت کنم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   به نظر جرمی واقع نشده. مگر با شرایطی نشر اکاذیب بدانیم که باید دقیقا جوانب امر احراز شود. نه به صورت کلی نسخه ای را بپیچیم.
   با ما همراه باشید

 14. بدون نام گفت:

  سلام
  من یه خانم متاهل هستم ک مرتکب اشتباه بزرگی شدم مدتی با یه آقایی دوست بودم ک عکسایی باهم گرفتیم ک ایشون عکسارو نگه داشته و الان مدتیه تهدید میکنه ک عکسارو پخش میکنه و آبروی منو میبره آیا میتونم از طریق قانون طوری ک خانوادم متوجه نشن عکسارو از گوشیشون پاک کنم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   ان شاالله که این چنین مشکلی برای کسی پیش نیاید. اگر در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشید ابلاغیه ای درب منزلتان نمی آید. به جرم تهدید هم می توانید از او شکایت نمایید.

 15. فرزین گفت:

  با سلام خسته نباشید…
  ببخشید من الان ۴ ساله با یک خانوم نامزد هستم ویک روز خانومم تعدای اسکرین شات برای من فرستاد که تو به من خیانت کردی و رابطمون خراب شده..درصدرتی ک این اسکرین شات هارو من اولین باره که دیده بودم و بیان هم نمیکنه که چه کسی براش فرستاده اینهارو و میگه که تهدیدم کرده ک نگم…حالا من چگوته میتونم شکایتن کنم از این شخص؟ ممنون میشم اگ راهنمایی بفرمایید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   کسی که اسکرین شات ها را با یه شماره فرستاده باید پیدا بشه.
   پس شماره باید پیدا بشه و به مرجع قضایی بدهید.

 16. Sanaz گفت:

  سلام یه سوال یه خانومه پیداش شده بهم پیام داده تو باشوهرم دوستی دوتا عکس هم فرستاده ک من هستم مثلا خلاصه ابرومو همه جا برده من هم متاهلم اگ بخوام شکایت کنم ازاین ها چه مراحلی باید برم تا ثابت شه من نبودم و اونی ک حرف میزده پیداش شه

 17. آرمین گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  همسر سابق بنده بعد گذشت یکسال از طلاق با من بعنوان کارآفرین با یک روزنامه کثیر الانتشار مصاحبه کرده و در همان روزنامه چاپ شده که در مصاحبه علاوه بر دروغگویی چندین تهمت بهم زده آیا میتونم ازایشان و گزارشگری که بدون تحقیق چاپ کرده شکایت کنم به چه جرمی باید دادخواست بدم لطفا راهنمایی کنید

 18. زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من توی مطب یه دکتر کار فیبروز ابرو انجام دادم الان بعد از دو ماه یه قسمتش پاک شده در حالی که من ترمیم انجام دادم و هزینه هم خیلی بیشتر از حالت عادی ازم گرفتن الان بهشون پیام دادم میگن که دوباره برای درست کردنش باید هزینه بدین
  من میتونم ازشون شکایت کنم که کارشون خوب نبوده و پولمو پس بگیرم؟

 19. غ گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  خانمی در همسایگی ما زندگی میکند ک مدام در حال غیبت و بردن آبروی ما در جمع همسایگان دیگر ست چندین بار به گوش من رسیده که این کارو کرده میخواستم ببینم مجازاتی در این خصوص هست و بنده چطور میتونم شکایت کنم . با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   اگر رفتار ایشان مشمول عناوینی مثل تهمت یا توهین باشد، شما می‌توانید به دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید و با ارائه دلیل و مدرک معتبر از ایشان شکایت نمایید.

 20. مهلا گفت:

  سلام و خداقوت
  سؤال من درخصوص تهمت زدن هست، میخواستم بدونم اگر کسی بارها به صورتهای مختلف(شفاهی، جلوی جمع و در چت) تهمت دروغگویی به من بزند یا میتوانم از ایشان شکایت کنم؟
  و اینکه دروغگویی جزء تهمت وافترا محسوب شده و جرم هست یا خیر؟
  سپاس از حسن توجهتون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   جرم تهمت(افترا) زمانی تحقق پیدا می‌کند که شخصی به دیگری ارتکاب یک “جرم” را نسبت دهد. یعنی شخص الف به شخص ب بگوید که تو مرتکب فلان جرم شده‌ای. در این مورد، جرم افترا تحقق پیدا نکرده است؛ زیرا ایشان “دروغ‌گویی” را به شما نسبت داده‌اند و دروغ‌گویی جرم نیست. یعنی رفتاری که ایشان به شما نسبت داده‌اند، در قانون جرم‌انگاری نشده است. با نسبت‌دادن رفتار غیرمجرمانه هم، جرم افترا تحقق پیدا نمی‌کند.

   بااین‌حال، اگر چنین نسبت‌دادنی باعث سست‌شدن شخصیت شما در مقابل دیگران می‌شود، می‌توانید بابت توهین از ایشان شکایت کنید.

   • مهلا گفت:

    بله دقیقأ ایشان در جلوی جمع به بنده اتهام دروغگویی زدند بدون اینکه بخواهد دلیل یا شواهدی داشته باشند، از این طریق چطور باید شکایت انجام بدم؟
    صرفأ بحث توهین باید مطرح شود؟
    ممنونم از پاسخگویی سریعتون

 21. hediee.hediee گفت:

  چند سالی در مغازه ای مشغول بکاربوده ام که بخاطر بیمه و اداره کار کارفرما اتهام دزدی بمن زدند و شاکی بنده شدند پرونده درحال برسی میباشد اما کارفرما و خانواده ی ایشان ابروی بنده را درمخل زندگی برده و همه جاگفتن ک درد هستم ایا میتوانم شکوایه ای علیه انان تشکیل دهم با خیر؟

 22. الی گفت:

  سلام.من در یک شرکت مشغول به کار هستم.متاسفانه یکی از همکاران خانم بدلیل حسادت های زنانه به من انگ زده که من در فضای مجازی با فلان مدیر دوست هستم و از آنجا که شرکت ما همجوار کارخانه اصلی است همه طور بدی به من نگاه میکنند‌.و متاسفانه باآبروی من بازی کرده.این درحالیست که من همسر ویک فرزند دارم.و همیشه سر بزیر رفتم سرکار و آمدم والان خیلی ناراحتم.آیا من میتوانم از این خانم شکایت کنم و اعاده حیثیت کنم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   بله، امکان طرح شکایت برای شما وجود دارد.
   شما می‌توانید برای طرح شکایت به دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید و با تنظیم شکایت‌نامه و ارائه‌ی دلیل و مدرک معتبر، شکایت خود را ثبت نمایید. ضمناً امکان این را دارید که تا پیش از ختم دادرسی، دادخواست جبران ضرر و زیان‌های وارده را نیز تقدیم همان شعبه‌ی رسیدگی‌کننده نمایید.

 23. ناشناس گفت:

  سلام من بایکی چند مدت نامزد بودم رفتارش با من درست نبود باهاش بهم زدم الان داره ابروعه منو میبره تهدید ب پخش عکس های دروان نامزدی کرده و پیام های ک دادیم در دوران نامزدی داره همه جا پخش میکنه ابروعه من رو برده من الان شکایت کنم چی میشه؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   پیش‌بینیِ نتیجه‌ی شکایت شما، به هیچ عنوان برای ما امکان‌پذیر نیست.
   اگر تصمیم برای شکایت دارید، می‌توانید به دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید و با تنظیم شکواییه و ارائه دلیل و مدرک معتبر، شکایت خود را ثبت کنید. چیزی که در حال حاضر در حوزه‌ی اختیار شما است، این است که شکایت خود را با ارائه‌ی مستندات معتبر، طرح کنید و در جلسات رسیدگی نیز برای اثبات ادعای خود و اثبات معتبربودنِ ادله‌ی خود تلاش کنید.

 24. خیرالله کاظمی گفت:

  سلام.ودرود بر شما وخدماتتان.
  شخصی اقدام به ایجاد کانال تلگرامی نموده وبا عضوگیری در محیطی که همه اشنا هستند.قطعه ملکی که از پدر مرحوم با سند ثبتی به ارث رسیده را ملک عمومی معرفی .واخیرا بعنوان خ‌واهان ملک اقدام به شکایت کرده شکایتش را جوابگوییم.ولی ایا برای قسمت نشر افترامیشه ادعای شرف کرد؟؟ممنونم جواب بدید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   افترا یا تهمت به این معنا است که شخصی، ارتکاب یک رفتار مجرمانه را به دیگری نسبت بدهد. اگر یک شخص به دیگری بگوید که تو مرتکب فلان رفتار شده‌ای و آن رفتار هم در قانون عنوان مجرمانه داشته باشد(یعنی طبق قانون جرم باشد)، شخصی که به او تهمت زده شده است، می‌تواند با ارائه‌ی دلیل و مدرک معتبر از فردی که تهمت زده است، شکایت کند. مطابق توضیحی که شما داده‌اید، چنین استنباط نمی‌شود که طرف مقابل یک جرم را به کسی نسبت داده باشد که حال بتوان از ایشان بابت افترا شکایت نمود.

 25. حسین صادقی گفت:

  با سلام
  یه سوال داشتم
  اونم اینکه من در شرکتی مسئولیت سرپرستی کارگاه را دارم.ک کاره ما تخریب و جمع آوری ساختمان هست در این پروژه.
  دو نفر از کارگران و عوامل ستادی بنده به من مراجعه کردم و سه عدد پارتیشن را خواستند ک با خودشان به خوابگاه ببرند تا استفاده بکنم.و من اجازه دادم منتها با ناظر یا کارفرما هماهنگی نکردم و گفتم بعد از پایان کار آن را به کارگاه منتقل میکنیم.
  ناظر ک از مرخصی برگشته از طریق اشخاصی ک عوامل کارگری ما هستند به عنوان خبر چین استفاده کرده و به ایشان اطلاع این موضوع رو دادن ک این پارتیشن ها ک فلزی هم بوده به خوابگاه منتقل شده.و ایشان بدون هماهنگی به خوابگاه ورود کرده و جلوی کارگران من رو تخریب کرده و دزد خطاب کرده.بعد از اون هم در کارگاه به بنده توهین و فحاشی کرده در حضور همگان و بنده را دزد خطاب کرده حتی به واحد حراست کارفرما هم اطلاع داده.
  ولی نامه نگاری نکرده و به مدیر عامل ما گفته ایشان حق ورود به سایت را ندارن و اخراج هستند.
  که این موضوع به حیثیت و شأن کاری بنده آسیب زده و روزمه چندین ساله من را در منطقه کاری خودم زیر سوال برده
  چگونه میتوانم از ایشان اعاده حیثیت کنم و به سر کارم برگردم ممنون میشم پاسخ بدهید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   شما اگر شکایتی بابت توهین و افترای ایشان دارید، می‌‌توانید به دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید و با تنظیم شکواییه و ارائه دلیل و مدرک معتبر، شکایت خود را بابت توهین و افترا ثبت نمایید. هم‌چنین، می‌توانید که پس از شروع به رسیدگی و تا پیش از اعلام ختم دادرسی، دادخواست مطالبه‌ی ضرر و زیان ناشی از جرم را نیز تقدیم همان دادگاهِ رسیدگی‌کننده کنید. شما باید رونوشت مصدق تمامیِ ادله و مدارک خود را نیز ضمیمه‌ی دادخواست‌تان نمایید. (منظور از ضرر و زیان هم می‌تواند ضرر و زیان مادی یا معنوی باشد). چنانچه دادگاه احراز کند که در اثر اقدام ایشان به شما ضرر و زیانی وارد آمده است، حکم به جبران ضرر و زیان می‌دهد. جبران ضرر و زیان معنوی، از طریق حکم به انجام کارهایی هم‌چون عذرخواهی و … صورت می‌گیرد.

 26. رها گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید من برج یک سال ۹۹با خاله ام دعوا کردم و توی پیامک و فضای مجازی کلی فحش دادم .و دیروز در فضای مجازی از گذشته خودش و شوهرش گفتم ک چجوری بچه دار شدن .آیا این جرم است الان میخواهند شکایت کنند

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   بله، شما مرتکب جرم توهین شده‌اید(فحش‌دادن به دیگران، از مصادیق جرم توهین است). مطابق ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی، مجازات جرم توهین، بیش از ۲ میلیون تومان تا ۸ میلیون تومان جزای نقدی است. هم‌چنین، شما مرتکب جرم انتشار اطلاعات و اَسرار شخصی و خصوصیِ دیگران هم شده‌اید(یعنی بدون رضایت آن‌ها، اَسرار ایشان را منتشر نموده‌اید). مطابق ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای، اگر شخصی مرتکب این جرم شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

 27. فروغ گفت:

  با سلام.بنده درشغلم با مدیرم به درگیری خوردیم و ایشون پول و جنس من را ندادند.من چندین نفر را واسطه فرار دادم تا مسالمت امیز حل شود و متاستفانه انها قبول نکردند.بنده نیز در گروه های تلگرامی که نربوط به شغلمان بود عکس صفحه کاریم را و ویس ایشون را گذاستم که گفته بود اسکونت ایشان را بر میگردانیم ولی برداشت کدده بودن را گذاشتم و نوشتم این خانم دزد و کلاهبددارن.الان از من شکایت کرده من چکار میتونم انجام بدم؟و این که جرم کار من چیست با توجه به ابن که حقما خورده بودن

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   شما اگر حق مشروع و قانونی دارید که این حق مشروع و قانونی توسط ایشان نقض شده است، می‌توانستید و می‌توانید از طریق قانون برای احقاق حق خود اقدام کنید. این‌که حق با شما بوده است، به شما این مجوز را نمی‌دهد که رفتاری را انجام دهید که متضمن توهین یا افترا نسبت به شخص دیگر باشد.

   در این مورد، اگر ایشان بابت تهمت(افترا) از شما شکایت کرده‌اند، با توجه به این‌که به ایشان نسبت دزدی و کلاهبرداری داده‌اید، باید با ارایه‌ی دلیل و مدرک معتبر، اثبات کنید که ایشان واقعاً دزد و کلاهبردار هستند تا تبرئه شوید. اگر هم واقعاً منظورتان نسبت‌دادن دزدی و کلاهبرداری به ایشان نبوده است و معنای دقیق این کلمات را مدنظر نداشته‌اید، می‌توانید با بیان این موضوع در دادگاه از خودتان دفاع کنید. چنانچه نتوانید دفاع قابل قبولی از خودتان ارائه دهید و نیز، نتوانید رضایت ایشان را جلب نمایید تا گذشت کنند، به مجازات جرم افترا محکوم می‌شوید. مجازات این جرم، بیش از ۲ میلیون تومان تا ۸ میلیون تومان جزای نقدی است.

 28. م ن گفت:

  سلام وقت بخیر

  فردی با صفحه غیر واقعی دختر(فیک) اینستا به بنده پیام داد و صحبت هایی ردو بدل شد

  از من عکس هایی درخواست کرد و من خام شدم و فرستادم
  الان اگه اون عکس هارو پخش کنه میتونم شکایت کنم؟

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *