امروز دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ مصادف با ۱۹ رجب ۱۴۴۰
 • اذان صبح: ۰۵:۳۹
 • طلوع آفتاب: ۰۷:۰۳
 • اذان ظهر: ۱۳:۱۱
 • غروب آفتاب: ۱۹:۱۹
 • اذان مغرب: ۱۹:۳۷
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۹
 • امام رضا (ع): ايمان يك درجه بالاتر از اسلام است، و تقوا يك درجه بالاتر از ايمان است و به فرزند آدم چيزى بالاتر از يقين داده نشده است.
+-
بازدید: ۲۴۱۷
۱۹ فروردین ۱۳۹۷

آشنایی با دستور تخلیه

به عنوان مقدمه باید بدانیم سه قانون روابط موجر و مستاجر داریم که اولی برای سال 56 و دومی برای سال 62 و نهایتا یک قانون روابط موجر و مستاجر هم در سال 76 به تصویب رسیده است. قانون سال76 برای روابط مالکان و مستاجرانی است که ابتدای رابطه قراردادی آنها برای سال1/7/‌76 به بعد می‌باشد. قانون سال 76 برخلاف ...

سلامی دوباره به کافه قانونی‌های عزیز سایت مهداد؛
امروز درباره یکی از معضلاتی که مالکان با مستاجران دارند گفتگوی مختصری را با یکی از متخصصان این حوزه ترتیب داده‌ایم. تخلیه و مسائلی که در این رابطه مطرح می‌­شود کم نیست و از اهمیت خاصی برخوردار است.
بدین‌ترتیب سوالاتی را از حضور کارشناس محترم قرار عصرگاهی کافه قانون پرسیده‌ایم که به‌ترتیب خواهیم آورد.
با عرض سلام. بسیار ممنون که دعوت کافه قانونی‌های سایت مهداد را پذیرفتید و در این عصرگاه بهاری مهمان ما شدید.
به عنوان اولین سوال می‌فرمایید که در چه صورتی مالک می‌تواند درخواست تخلیه ملک خویش را بخواهد؟
-بنده هم از دعوت کافه قانونی‌های سایت مهداد کمال تشکر را دارم.
در مورد دستور تخلیه هم شرایط آن صرفا در قانون سال ۷۶ آمده است. ماده ۲ قانون روابط موجر و مستاجر سال ۷۶ مقرر داشته، قراردادهای عادی اجاره، باید با قید مدت اجاره در دو نسخه تنظیم شود و به امضای موجر (مالک) و مستاجر برسد و دو نفر افراد مورد اعتماد دو طرف به عنوان شاهد گواهی کنند. باید بدانید که مدت اجاره باید به‌صورت صریح مشخص شده باشد؛ مثلا ۱ سال و یا ۱ سال و ۶ ماه.
پس از پایان مدت اجاره بنا به تقاضای مالک یا قائم‌مقام قانونی او، تخلیه مال مورد اجاره با سند رسمی توسط دایره‌های اجرای ثبت در مدت زمان یک هفته و در اجاره با سند عادی ظرف مدت یک هفته پس از دادن تقاضای تخلیه به دستور مقام قضایی در مرجع قضایی توسط ضابطان قوه قضاییه انجام می‌شود. تقاضای دستور تخلیه مهلت ندارد و مالک می‌تواند در هر زمان تقاضای دستور تخلیه را مطرح کند.
بنابراین در این قانون سند اجاره چه رسمی و چه عادی باشد، می‌تواند مبنای صدور دستور تخلیه قرار بگیرد. لازم است بدانید که رسیدگی به درخواست تخلیه، در مورد سند عادی بدون تقدیم دادخواست و با ابطال تمبر مربوط به دعوای غیرمالی (بین ۱۰۰ تا ۱۸۰ هزار تومان) و بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی انجام می‌شود. بنابراین برای صدور دستور تخلیه صرفا یک جهت، پیش‌بینی شده است که آن هم انقضای مدت قرارداد اجاره می‌باشد.
مالکی که بخواهد دستور تخلیه بگیرد باید به کدام مرجع مراجعه نماید؟
– مرجع صالح برای صدور دستور تخلیه شورای حل اختلاف است. مگر اینکه ملک مورد اجاره، تجاری باشد و یا در قرارداد اجاره، حق سرقفلی واگذار شده باشد یا زمان بستن ِقرارداد قبل از تصویب قانون سال ۷۶ (زمان قانون روابط موجر و مستاجر ۵۶) باشد تا حق کسب و پیشه ایجاد شود که در اینصورت باید به دادگاه حقوقی محل ملک مراجعه شود؛ البته اگر سند عادی باشد.
در مورد نحوه رسیدگی مرجعی که صلاحیت رسیدگی به درخواست دستور تخلیه را دارد توضیح مختصری می‌فرمایید؟
-مرجع صالح با احراز‌کردن مواردی دستور تخلیه را صادر می‌کند که عبارتند از مالکیت یا ذی‌نفعی مالک بنابر شرایط دستور تخلیه، بسته شدن قرارداد پس از سال ۷۶، همچنین انقضای مدت اجاره و رعایت ضوابط مندرج در ماده ۲ قانون سال ۷۶ برای قراردادهای عادی.
ابلاغ اوراق قضایی و یا ورق‌های اجراییه به مستاجر در مکان مال مورد اجاره و به مالک، در محل ذکر شده در قرارداد صورت می‌گیرد؛ مگر اینکه دو طرف ترتیب دیگری را مقرر نمایند. اجرای دستور تخلیه هم نیازی به صدور اجراییه ندارد و توسط مامور، ابلاغ و اجرا می‌شود. مامور هم مکلف است آن را ظرف مدت ۲۴ ساعت به مستاجر ابلاغ و در نسخه دوم رسید دریافت نماید و در صورت امتناع مستاجر از دادن رسید، مراتب را در ابلاغ‌نامه قید و ظرف سه روز نسبت به اجرای دستور اقدام کند. بنابراین کلا صدور، ابلاغ و اجرای دستور تخلیه نهایتا ظرف مدت ۱ هفته صورت می‌گیرد. این خاصیت رسیدگی فوری و صدور دستور تخلیه در مورد آن دسته از قراردادهای مشمول قانون سال ۷۶ است.
بعد هم اگر مستاجر در محل حضور نداشته‌باشد، مفاد دستور تخلیه به یکی از بستگان یا خادمان او که سن ظاهری او برای تشخیص اهمیت موضوع کافی باشد، ابلاغ می‌شود. اگر هم هیچ‌کدام از این افراد هم در محل نبودند مامور، ابلاغ‌نامه را در محل به در یا دیوار وصل می‌کند.
اگر در موقع بستن قرارداد مستاجر به مالک مبلغی به‌عنوان ودیعه یا قرض‌الحسنه و یا سند تعهدآور مشابه آن دریافت کرده باشد، تخلیه و تحویل مورد اجاره به چه نحوی صورت می‌گیرد؟
-در این موارد اجرای دستور تخلیه و تحویل مال مورد اجاره به موجر، موکول به برگرداندن سند یا وجه به مستاجر و یا سپردن آن به دایره اجرا است. بنابراین صدور دستور تخلیه منوط به پرداخت وجه یا سند دریافتی به مستاجر نیست. بنابراین باید در دستور تخلیه صراحتا ذکر شود که اجرای دستور تخلیه، منوط به تحویل وجه یا سند دریافتی است.
اگر مالک هم مدعی ورود خسارت به عین مستاجره از ناحیه مستاجر و یا عدم پرداخت اجاره‌بها یا بدهی بابت قبوض تلفن، آب،‌گاز و برق مصرفی بوده و درخواست‌کننده جبران خسارت یا پرداخت بدهی‌های فوق از محل وجوه باشد، تکلیف دارد همزمان با تودیع وجه یا سند، گواهی دفتر شعبه دادگاه صالح را مبنی بر تسلیم‌کردن دادخواست مطالبه ضرر و زیان به میزان مورد ادعا به دایره اجرا تحویل دهد. در اینصورت دایره اجرا از تسلیم وجه و یا سند به مستاجر به همان میزان خودداری و پس از صدور رای دادگاه و کم کردن مطالبات مالک اقدام به رد آن به مستاجر خواهد کرد.
از سوی دیگر اگر مستاجر در مورد قرارداد اجاره که توسط مالک ارائه شده مدعی هر حقی باشد، ضمن اجرای دستور تخلیه شکایت خود را به دادگاه صالح تقدیم می‌کند و پس از اثبات حق مورد ادعای خویش و نیز جبران خسارت، حکم مقتضی صادر می‌شود.
آیا قاضی می‌تواند به راحتی از دستور تخلیه‌ای که صادر نموده برگردد؟
-از آنجایی که دستور تخلیه رای نیست، اگر قاضی متوجه شد که دستور تخلیه صحیح نبوده باید از آن عدول کند و این امر نیازی به جلسه رسیدگی و رعایت تشریفات اینچنینی ندارد.
سپاس از وقتی که در اختیار کافه قانون و مهدادی‌های عزیز قرار دادید.
بنده هم از دعوت سایت مهداد کمال تشکر را دارم. ان‌شاالله مطالب مفید باشد.

 

 

10 پاسخ به “آشنایی با دستور تخلیه”

 1. دیبا گفت:

  مستاجری دارم که ۵ ماه اجاره نپرداخته؟ میخواهم دستور تخلیه بگیرم.
  ۱- هزینه های دادرسی قابل دریافت از مستاجر میباشد؟
  ۲ – در صورت درخواست کارشناسی هزینه آن با بنده است یا مستاجر؟
  ۳- اگر پس از اقدام بنده مبلغی بابت اجور معوق واریز کند در مراحل دستور تخلیه تغییری بوجود میاید؟
  ۴- آیا دردرخواست خسارت هزینه کمیسیون بنگاه و یکماه اجاره اضافه قابل دریافت است؟
  ۵- در صورتی که در انتهای مراحل با حضور نماینده دادستان جهت باز کردن در و تخلیه اقدام شود و مستاجر برای بردن لوازم حضور نیابد چه اتفاقی میفتد؟
  قدردان شما هستم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام و سپاس از انتخاب سایت مهداد
   اولا اینکه پرداخت خسارات دادرسی قابل مطالبه از مستاجر است.
   کارشناسی را هم ابتدا خواهان می دهد و سپس در قالب همان خسارات قابل مطالبه می باشد.
   طبق بند ۹ ماده ۱۴ قانون روابط موجر و مستاجر اگر مستاجر علاوه بر اجور معوقه ۲۰ درصد اضافه بر آن نزد صندوق دادگستری تودیع نماید حکم تخلیه صادر نمی شود.
   اگر کار به اجرای دستور تخلیه رسید و مالک اموال حضور نداشت اموال به امین سپرده می شود.
   ممنون از اینکه با ما همراه هستید.

 2. مارال گفت:

  سلام ما که پول وکیل نداریم باید چیکار کنیم تورو خدا یکی جواب منو بده.من یه ملک خریداری کردم در یک مجتمع بعد از سند زدن فهمیدیم که انباری اون ملک دست شخص دیگه ای هست که اونم تو سندش همون انباری قید شده.الان خونه را به کسی دیگه دارم میفروشم در برگه ای که کد رهگیری هست نوشته شده ایشون چکش اگر سر تاریخ پاس نشه بنده میتونم یکطرفه قراردادو فسخ کنم و ضررو زیان بگیرم و از ایشون هم مهلت گرفتیم تا ۱۵ که انباری بهش تحویل بدیم حالا هی میاد میگه پول انباری رو بدین ۵ میلیون به من که ۳متره انباری و ایشون سر تاریخ چکش پاس نشده و من هم هنوز نتونستم انباری از مالک قبلی پس بگیرم ولی تا ۱۵ وقت دارم.من چک ایشونو برگشت زدم که پاس نشد و میخام قراردادو فسخ کنم طبق نوشته .حالا اومده میگه من از قسط پاس نکردم چون انباری بهم ندادی حالا من میرم شکایت میکنم در صورتی که تا ۱۵ نوشتیم که به ما مهلت داده و چکاش پاس بشه.الان ایا من میتونم فسخ کنم فقط چقدر زمان میبره توروخدا جواب بدین بهم کلا ۱۳۰میلیون پول خونمه کل دارایییمه.پول ندارم وکیل بگیرم فقط یه جواب بهم بدین تورو قران.ایشالا تو زندگیتون هیچ وقت لنگ نباشین.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب عزیز سایت مهداد
   جسارتا خیلی توضیحات دقیق نیست. ولی با توجه به پاس نشدن چک امکان فسخ قرارداد وجود دارد. به عبارتی فسخ ارتباطی به انباری ندارد. با این حال خریدار می تواند عدم تحویل تمام مال خریداری شده را در دادگاه به عنوان دفاع مطرح نماید.
   ممنون که با ما همراه هستید.

 3. ابراهیم گفت:

  سلام.وقت بخیر
  مدت سه ماه هست که یه خونه آپارتمانی خریدم و سندش هم به نامم خورده و دستمه.مالک قبلی قرار بود یکـماهه خونه رو خالی کنه و تحویلم بده.اما سه ماهه که به بهانه های مختلف منو سرکار میزاره.
  ضمنا در قولنامه ای که روز اول در دفتر املاک نوشتیم،مالک متعهد شده که به ازای هر روز تاخیر در تحویل ملک مبلغ صد هزار تومن جریمه بده.
  لطفا راهنمایی کنید چطور میتونم فوری حکم تخلیه بگیرم.
  و آیا به راحتی میتونم جریمه رو هم ازش بگیرم یا نه؟
  تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام و وقت بخیر.
   در قالب تخلیه دعوا قابل طرح نیست. این دعوا مختص روابط موجر و مستاجر و مشمول قانون روابط موجر و مستاجر ۷۶است.
   شما می توانید دعوای الزام به تسلیم مبیع و مطالبه وجه التزام را طرح بفرمایید.
   با سپاس از همراهی شما

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   طرح دعوای تخلیه برای این دعوا صحیح نمی باشد. شما می توانید دعوای الزام به تحویل مبیع و پرداخت وجه التزام را مطرح بفرمایید
   با ما همراه باشید.

 4. حاند ملکان گفت:

  سلام.. اینجانب ۴ماه پیش یه واحد اپارتمان اجاره دادم به یه اقا و خانم این اقا فقط اجاره ماه اول برام ریخت الباقی پرداخت نکرده جواب منم نمیده داخل ساختمان هم میگند رفت امد زیادی دارن اقایون جورواجور تو این خونه فقط خانمی که به عنوان شاهد قرارداد امضا کرده الان سکونت دارن. بنده این اپارتمان پیش خرید کرده بودم هنوز سند رسمی نگرفتم اما با رفت امدهای زیادوبه دادگاه تونستم حکم به تنظیم پایانکار بگیرم وبا همین حکم واحد اجاره دادم. حال بنده چطور میتونم حکم تخلیه بگیرم .. ممنون میشم راهنماییم کنیدد

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب عزیز سایت مهداد
   اگر شرایط مواد ۲ و ۳ قانون روابط موجر و مستاجر را داشته باشید می توانید اقدام به گرفتن دستور تخلیه نمایید.
   ممنون از همراهی تان

 5. حامد ملکان گفت:

  ممنون میشم جواب من بدید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *